Czas pracy techników elektroradiologii: TK zajmie się wnioskiem środowiska

Wnioskiem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii dotyczącym czasu pracy tej grupy zawodowej we wtorek (23 czerwca) zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Od lipca ub.r. czas ten został wydłużony z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.

Zdaniem związkowców wydłużenie czasu pracy techników elektroradiologii i zrównanie go z czasem pracy obowiązującym innych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych było nieuzasadnione. Wskazują, że za krótszym czasem ich pracy przemawia narażenie życia i zdrowia, wynikające z pracy w warunkach promieniowania jonizującego.

Podkreślają, że choć czas ich pracy został wydłużony, to ustawodawca nie zapewnił im odpowiedniej rekompensaty w postaci wyższego wynagrodzenia lub odpowiednich przywilejów socjalnych, co - w ocenie związku - jest niezgodne z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności z zasadą ochrony praw słusznie nabytych i zasadą zaufania obywateli do państwa.

Związek wskazuje ponadto, że regulacja prawna zrównująca czas pracy techników medycznych elektroradiologii z czasem pracy innych pracowników w podmiotach leczniczych, znacznie mniej narażonych na promieniowanie jonizujące, jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości. Podnosi też, że kwestionowane przepisy naruszają konstytucyjną gwarancję prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz są sprzeczne z konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia.

Podobne wątpliwości zgłaszał Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii, którego członkowie w majowym referendum opowiedzieli się za przeprowadzeniem strajku.

Według OZZTMR, technicy radioterapii narażają swoje zdrowie, jednocześnie ich praca wymaga wyjątkowej uwagi, troski o pacjentów chorych onkologicznie i precyzji. Związkowcy domagają się m.in. ustawowego wzrostu wynagrodzenia o 50 proc. Alternatywnym rozwiązaniem miałby być powrót do 5-godzinnego dnia pracy.

W piątek (19 czerwca) związek poinformował, że w związku ze zmianą na stanowisku ministra zdrowia tymczasowo zawiesza akcję strajkową. Związek wystosował pismo do ministra Mariana Zembali z prośbą o jak najszybsze spotkanie. Zapowiedział, że wznowi protest, jeśli resort nadal będzie ignorował postulaty związkowców.

Technicy radioterapii zapowiadają, że akcja strajkowa będzie polegała m.in. na oflagowaniu placówek, strajku włoskim, stworzeniu własnej dokumentacji naświetlania chorych (co skutkowałoby zablokowaniem rozliczeń procedur między NFZ a szpitalami). Możliwy jest także strajk ogólnopolski, do strajku głodowego włącznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH