Po kilku latach sporów UE porozumiała się w sprawie dyrektywy o czasie pracy lekarzy. Przyjęto rozwiązania proponowane przez Polskę i Wielką Brytanię.

Tak jak obecnie będzie można wydłużyć czas pracy lekarza ponad obowiązujące dla wszystkich pracowników 48 godzin tygodniowo. Przeciw były państwa bardziej socjalne: Francja, Belgia czy Hiszpania, które chciały, aby lekarze pracowali tyle, co wszyscy.

Jak analizują dziennikarze Rzeczpospolitej, z rozwiązań zaproponownych i uzgodnionych właśnie przez ministrów krajów członkowskich Unii wynika, że medycy mogą pracować dłużej niż osoby wykonujące inne zawody, ale nie więcej niż 65 godzin tygodniowo.

Wcześniej uznawano, że lekarze, którzy podpisali klauzulę opt-out, mogli pracować nawet 78 godzin tygodniowo, jeśli mieli odpowiednio ułożony grafik dyżurów, pozwalający na wypoczynek. Teraz te przepisy zostały zaostrzone. Czas pracy zostanie ograniczony do 65 godzin. Lekarze nadal będą musieli wyrażać zgodę na pracę dłuższą niż 48 godz. tygodniowo.

– To ograniczenie jest dla lekarzy korzystne – ocenia Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

W Polsce dyżur, nawet jeśli lekarz na nim odpoczywa, jest uznawany za czas pracy. Unia proponuje, by był on dzielony na czas aktywny i nieaktywny. Szef lekarskich związków zawodowych dodaje: – Podział dyżuru na czas aktywny i nieaktywny mógłby lekarzom zaszkodzić, bo pracodawca pewnie wykorzystałby go, by obniżyć pensje. Ale nie wierzę, by ktoś się na taki krok zdecydował. Takie rozwiązanie sprowokowałoby kolejne strajki.

Unijne uzgodnienia wymagają teraz zgody Parlamentu Europejskiego.

– Mam nadzieję, że eurodeputowani poprą ten kompromis i dyrektywa zostanie ostatecznie przyjęta do końca roku – mówił Rzeczpospolitej Władimir Spidla, komisarz pracy i polityki społecznej.

Po wprowadzeniu ograniczeń czasu pracy, lekarzy brakuje. Często lekarze na dyżury podpisują oddzielne umowy z pracodawcą, rodzaj dyżurowego kontraktu. Czasem dyżury bierze zewnętrzna firma. Rozwiązuje to problem braku kadry, ale pojawia się inny: w umowę kontraktu nie można wpisać zależności służbowej. Lekarz nie podlega ordynatorowi oddziału i sam odpowiada za swoje decyzje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH