Za niewykorzystane przerwy na odpoczynek lekarz nie dostanie pieniędzy ani dodatkowego wolnego. Może natomiast domagać się odszkodowania w procesie cywilnym za naruszenie praw pracowniczych - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Lekarze po zakończonym o godzinie 8.00 dyżurze na oddziale mogli, za zgodą ordynatora, wychodzić z pracy o 9.00. Zachowywali za dodatkową godzinę pracy prawo do wynagrodzenia. Wcześniej, przed wykonywaniem pracy na oddziale, pełnili "dyżur karetkowy". Szpital wypłacał lekarzom wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę oraz odrębnie za pełnione dyżury według postanowień regulaminu wynagradzania - podaje Gazeta Prawna.

Taki tryb pracy powodował, że lekarze nie mieli zapewnionego 11-godzinowego odpoczynku. Lekarze domagali się więc udzielenia im zaległej przerwy na odpoczynek. Placówka nie zgodziła się, więc lekarze odwołali się do sądu.

Sądu I instancji nakazał szpitalowi udzielenie lekarzom odpowiednio dla każdego z nich - od 700 do 3,5 tys. godzin - czasu wolnego.

Szpital odwołał się do sądu apelacyjnego. Ten zgodził się z rozstrzygnięciem sądu I instancji i oddalił apelację szpitala.

Placówka wniosła więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten uznał (24 czerwca 2009 r.), że udzielenie zaległego czasu na odpoczynek nie jest możliwe, ponieważ powinno się go udzielać bezpośrednio po okresach pracy, gdyż chodzi tu o zapobieganie przeciążeniu pracownika. Sąd nie znalazł też podstawy prawnej do wypłacenia za brak odpoczynku rekompensaty.

Zdaniem SN w przypadku nieprzestrzegania przez szpital norm czasu pracy lekarze mogą rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia lub odmówić wykonania polecenia ordynatora szpitala w zakresie wykonywania pracy bez odpoczynku. Pracownik może też domagać się odszkodowania w postępowaniu cywilnym za naruszenie pracowniczych praw do ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH