Coraz więcej apeli do prezydenta ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty Coraz więcej apeli do prezydenta ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Fot. Archiwum

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska wystosowało apel o jej podpisanie. Obydwie organizacje argumentują swoje stanowisko troską o pacjentów.

Związek ocenił w swoim stanowisku, że nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji do leczniczych zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów.

"Zaniechanie badania lekarskiego przed podjęciem leczenia narusza w sposób oczywisty bezpieczeństwo chorego i stanowi działanie wbrew powszechnie przyjętym w Europie standardom medycznym" - uważa OZZL. Związek chciałby, by nad ustawą ponownie pochylił się Sejm nowej kadencji.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska zwróciło się z kolei do prezydenta z apelem o podpisanie ustawy. Stowarzyszenie argumentuje, że brak ustawy doprowadził do zapaści w systemie usług rehabilitacji w Polsce.

"Uporczywe blokowanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, wbrew oczekiwaniom społecznym, jednoznacznie wskazuje na próbę ochrony interesów niewielkiej grupy lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej (będących marginesem wśród lekarzy w większości popierających procedowaną ustawę), która w sytuacji braku regulacji prawnych odnośnie naszego zawodu uzurpuje sobie prawo do wydawania zleceń i nadzorowania pracy fizjoterapeutów" - napisano w stanowisku stowarzyszenia.

Podano w nim, że w obecnie ok. 1700 lekarzy ze specjalnością rehabilitacji medycznej zajmuje się zlecaniem zabiegów w ponad 5 tys. podmiotów leczniczych.

Głównym celem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty ma być, w zamyśle jej twórców, zapewnienie bezpiecznej fizjoterapii przez uniemożliwienie wykonywania tego zawodu przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Obecnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

W myśl ustawy, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH