Od przyszłego roku firmy ubezpieczeniowe nie będą musiały pokrywać kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Ceny obowiązkowych polis OC dla kierowców nie zostaną obniżone, a mogą wręcz wzrosnąć. 700 mln zł uzyskane od ubezpieczycieli NFZ będzie mógł przeznaczyć na pokrycie kosztów wszystkich świadczeń.

Jutro (18 lasitopada) odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, która likwiduje tzw. podatek Religi. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu ubezpieczyciele nie będą ponosić żadnych kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Od 2009 roku to Narodowy Fundusz Zdrowia i budżet będą więc ponownie pokrywać koszty leczenia tych osób.

Ubezpieczyciele już zapowiadają, że likwidacja podatku Religi nie spowoduje obniżenia wysokości, wcześniej podniesionych z tego powodu, składek OC. Ich zdaniem jest to niemożliwe, bo będą m.in. ponosić dodatkowe koszty związane z wprowadzeniem możliwości dochodzenia roszczeń finansowych przez rodzinę za śmierć bliskiej osoby w nieszczęśliwym wypadku.

Posłowie śpieszą się z zakończeniem prac, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami do 30 listopada minister zdrowia musi określić rozporządzeniem wysokość opłaty ryczałtowej wnoszonej co miesiąc przez firmy ubezpieczeniowe na kolejny rok. Obecnie wynosi 12 proc. od wartości obowiązkowych polis OC, jakie ubezpieczyciele mają podpisane z posiadaczami samochodów.

Jeżeli Sejm nie uchyliłby obowiązujących przepisów, minister musiałby określić wysokość ryczałtu na przyszły rok. A intencją rządu jest całkowita jego likwidacja.

Ministerstwo Zdrowia wycofało się także z wcześniejszych planów, że w zamian za likwidację ryczałtu ubezpieczyciele zostaną zobowiązani do pokrywania rzeczywistych kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Mieliby to robić na podstawie faktur wystawionych przez szpitale i przychodnie Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Oznacza to, że w ogóle nie będą przekazywać pieniędzy do NFZ.

- Nie chcemy wprowadzać rozwiązań, które nie będą działać, bo wciąż nie jesteśmy w stanie stworzyć wydajnego systemu identyfikacji ofiar i dopasowania ich do sprawców poszczególnych wypadków - mówi Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia

Podkreśla jednak, ż resort zdrowia pracuje nad wypracowaniem innego sposobu na zaangażowanie firm ubezpieczeniowych w pokrywanie kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadkach. Nie chce jednak na razie zdradzać szczegółów.
Składki nie spadną

Z szacunków firm ubezpieczeniowych wynika, że utrzymanie poboru opłaty ryczałtowej od ubezpieczycieli spowodowałoby, że składka OC dla kierowców wzrosłaby o 18 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH