Jeśli ustawy wejdą w życie, czeka nas rewolucja

Po przekształceniu w spółki szpitalom trudniej będzie się zadłużać. Te, które są w najtrudniejszej sytuacji, dostaną pieniądze – rząd zapowiada, że będzie to już ostatnie oddłużenie. I możliwe, że dotrzyma słowa, bo spółkom trudniej będzie pomóc, nie naruszając przepisów europejskich.

– Inne konsekwencje to wielka niewiadoma – mówi Jerzy Gryglewicz, wicedyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie. – W ostatniej chwili posłowie przyjęli poprawkę Lewicy, która mówi, że właścicielem budynku szpitala pozostanie samorząd. To oznacza, że spółki będą słabsze, niż planowano. Skoro nie będą miały majątku, łatwiej będą upadać i trudniej im będzie sięgnąć po kredyt. Nie jest przesądzone, jak będą wydane pieniądze z pomocy publicznej. Czy np. na remont budynku, co oznaczałoby inwestycję w majątek samorządu, czy na szkolenia ludzi lub kupno sprzętu. To byłoby inwestowanie w spółkę – uważa Gryglewicz.

Pacjenci: leczenie głównie bezpłatne
Póki umowy ze szpitalami podpisuje NFZ lub inny publiczny płatnik, leczenie nadal będzie darmowe. Wyjątkiem mogą być takie zabiegi, jak operacje zaćmy czy wszczepianie endoprotez. Jest do nich długa kolejka, nie ratują życia i są stosunkowo tanie – w medycynie kilka tysięcy złotych nie jest wysoką stawką.

W podobnych przypadkach szpitale będą mogły brać pieniądze za przyspieszenie operacji. W tej chwili nie wolno im tego robić. Ta zmiana nie jest jednak bezpośrednio związana z przekształceniami w spółki. Planowano ją od dawna.

Samorządy, które chcą przekształcić swoje szpitale w spółki, liczą na pomoc finansową państwa.

 – Najważniejsze, że wreszcie podjęto jakąkolwiek decyzję. Najbardziej niepokojące, że nie wiadomo, czy wejdzie ona w życie – komentuje Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

W całej Polsce na ustawy czeka kilkadziesiąt samorządów. Chcą przekształcić swoje szpitale, ale liczą, że jeśli zrobią to po wejściu w życie nowego prawa, placówki dostaną pomoc państwa. Te samorządy, które już przekształciły swoje szpitale w spółki i przejęły ich długi uważają, że także powinny otrzymać pomoc. Teraz nie dostaną pieniędzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH