Co napędza wywóz leków z Polski? Według ministerstwa to nie marża Wywóz leków z Polski trwa, Fot. Fotolia

Motorem, który napędza wywóz leków z Polski są różnice w cenie, sięgające czasem nawet 200 procent i ewidentna opłacalność tego procederu, a nie wysokość marży - twierdzi wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

W poniedziałek (22 czerwca) podczas spotkania z dziennikarzami Ministerstwo Zdrowia oficjalnie odniosło się do opisywanego przez media procederu niekontrolowanego wywozu leków z Polski za granicę, wynikającego z wyjątkowo korzystnej marży uzyskiwanej przy ich sprzedaży.

Jak już pisaliśmy, Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników, w tym m.in. przez ministra zdrowia, polegającego na narażeniu obywateli na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

- Pacjenci zgłaszają się do aptek, po czym apteka próbuje zamówić lek w hurtowni i dowiaduje się, że danego leku nie ma. Bardzo często te leki są, ale są wywożone za granicę - dowodził Latos.

- Mamy do czynienia z dwiema interpretacjami obowiązującego prawa. Interpretację urzędników ministra zdrowia, według której marża 5-procentowa obowiązuje hurtownie w kraju, a nie obowiązuje za granicą, i interpretację Biura Analiz Sejmowych, które twierdzi, że zapis jest jednoznaczny i mówi o tym, że marża 5-procentowa dla leków refundowanych obowiązuje wszędzie - podkreślał.

Ministerstwo Zdrowia odpiera zarzuty.

MZ: uznajemy wyższość prawa międzynarodowego
- Minister zdrowia uznaje wyższość prawa międzynarodowego nad krajowym. Resort posiada opinie prawne, które potwierdzają prawidłowość stosowania dowolnych marż przy wywozie leków - stwierdził wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Czy marża hurtowa obowiązuje także przy obrocie międzynarodowym oraz na ile te marże wpływają na atrakcyjność wywozu? - Naszym zdaniem, nie obowiązuje i nie ma wpływu na wzrost wywozu - odpowiadał na pojawiające się w prasie pytania wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, podczas spotkania z dziennikarzami.

Wiceminister podsumował dotychczasowe działania resortu zdrowia w walce z nielegalnym wywozem. - Wprowadziliśmy doraźne i szybkie działania. Polegają one na współpracy z firmami farmaceutycznymi, które raportują nam każdorazowo wprowadzenie na rynek dużych ilości leków. Tak robią przykładowo firmy: Lily i Novonordisk. W takiej sytuacji możemy śledzić dalszą drogę tych leków na rynku.

Wyjaśniał dalej: - Po drugie, zwiększyliśmy nadzór inspekcji farmaceutycznej, która śledzi obroty pomiędzy poszczególnymi hurtowniami. Po trzecie wprowadziliśmy tygodniowe monitorowanie dostępności leków dla pacjentów. Wszystkie zgłoszenia o brakach leków są raportowane do WIF.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH