Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) odniósł się do sytuacji w szpitalu w Ciechanowie. Lekarze uważają, że odpowiedział tylko na jedno z ich pytań.

Z pytaniami do RPO zwrócił się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W połowie maja lekarze wysłali do rzecznika zwykły list. Po 11 dniach, z powodu braku reakcji postanowili wystosować kolejny, tym razem otwarty, opublikowany na stronie internetowej OZZL.

Listy dotyczyły sytuacji lekarzy w Szpitalu w Ciechanowie. Warto tu przypomnieć, że  ciechanowskiemu szpitalowi groziła wówczas ewakuacja. Dyrektor szpitala zerwał bowiem porozumienie zawarte z lekarzami i gwarantujące kroczący (do trzech średnich krajowych do 2010 r.) wzrost płac. W zamian zaproponował im zmniejszenie wynagrodzenia. Większość lekarzy nie podpisała umów z nowymi warunkami. Termin wypowiedzenia upływał z końcem maja.

Zdaniem lekarzy dyrektor szpitala, wypowiadając im jednostronnie porozumienie, złamał prawo. Uznali również, że skoro bezprawne było samo wypowiedzenie, to bezprawne są działania podjęte na jego podstawie, a więc i zmniejszenie płac.

Za lekarzami wstawił się Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. O reakcję na sytuację w Ciechanowie apelował do marszałka województwa mazowieckiego i do Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaapelował do lekarzy z całego kraju, aby nie odpowiadali na oferty pracy w Ciechanowie.

Szpitalowi groziła ewakuacja. Ostatecznie nie doszło do niej. Zarząd województwa odwołał dotychczasowego dyrektora Zbigniewa Trzeciaka, a na jego miejsce powołał tymczasowo Ewę Łagońską, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Nowa dyrektor i lekarze podpisali porozumienie kończące spór płacowy.

OZZL teraz na swojej stronie internetowej publikuje odpowiedź RPO na apel lekarzy.  Zastępca RPO Stanisław Trociuk odpowiada, że niewątpliwie w stosunku do lekarzy w Polsce obowiązują przepisy prawa pracy. Trociuk informuje m.in., że nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrola i nadzór polega na badaniu zgodności między stanem faktycznym a stanem określonym w przepisach prawa pracy oraz wydawaniu kontrolowanym podmiotom decyzji administracyjnych, kierowaniu wystąpienia do pracodawcy o usunięcie stwierdzonych naruszeń, a w razie potrzeby, o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób winnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH