Pacjent leczony w przychodni czy szpitalu ma prawo do zachowania w tajemnicy informacji o jego stanie zdrowia, postawionym rozpoznaniu i rokowaniach, wykonanych badaniach i ich wynikach.

Maria Pisula - naczelnik wydziału świadczeń zdrowotnych w opolskim oddziale NFZ przypomina w rozmowie z Nową Trybuną Opolską o prawie pacjenta do poufności.

Bez zgody pacjenta lub osoby sprawującej nad nim prawną opiekę ani lekarz, ani pielęgniarka, ani nikt z personelu medycznego nie może nikogo informować o jego stanie zdrowia, a pacjent ma prawo wskazać osobę, której takie informacje mogą być przekazane.

Chory ma ponadto prawo do wskazania osoby, która może być obecna przy udzielaniu mu świadczeń zdrowotnych. Osoba udzielająca pomocy lub wykonująca badanie, może odmówić  obecności, np. podczas badań osoby wskazanej przez pacjenta, ze względu na jego bezpieczeństwo zdrowotne lub w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego, co powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej.

Zgody pacjenta wymaga również obecność, np. studentów przy badaniu.

Często nikt nie pyta chorego o zgodę w tych drażliwych kwestiach. Jeśli prawa pacjenta dotyczące poufności nie są zachowane ma on prawo złożyć skargę w NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH