CBA zweryfikuje czy doszło do konfliktu interesów w ministerstwie

Zweryfikujemy informacje, które znalazły się w prasie - mówił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, komentując doniesienia medialne, z których wynika, że Adam Fronczak wiceminister zdrowia jest członkiem zarządu fundacji wspieranej przez koncerny farmaceutyczne.

Jak tłumaczy nam Jacek Dobrzyński każda tego typu informacja, która pojawia się w przestrzeni publicznej, może znaleźć się w kręgu zainteresowań CBA. Rzecznik zapowiada, że Biuro zweryfikuje doniesienia z czwartkowej (1 grudnia) prasy.

- Oczywiście nie przesądzamy, czy doszło do złamania prawa - podkreśla Dobrzyński.

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika że Adam Fronczak, wiceminister zdrowia, mógł się znaleźć w sytuacji konfliktu interesów, jest bowiem fundatorem i wiceprezesem Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki działającej przy Klinice Hematologii Uniwersytetu Medycznego w  Łodzi. Z tytułu pełnionej funkcji nie pobierał wynagrodzenia - wynika to z oświadczeń majątkowych za 2007 i 2008 r.

Według dziennika, gdy pod koniec 2010 r. w kompetencjach wiceministra Adama Fronczaka znalazł się nadzór nad rynkiem leków, w tym m.in. prace nad listą leków refundowanych, pełnił funcję wiceprezesa i dopiero pół roku później (28 czerwca 2011 r.) złożył do prezesa fundacji prośbę o odwołanie go z zarządu.

Sprawdziliśmy wpis Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki do Krajowego Rejestru Sądowego, w którym wiceminister Fronczak nadal widnieje jako wiceprezes Fundacji.

Adam Fronczak w piśmie do "Rzeczpospolitej" stwierdza, że w całej sprawie nie widzi żadnych kontrowersji, a pełniona przez niego funkcja wiceprezesa od około siedmiu lat ma raczej charakter honorowy, a nie wykonawczy.

Więcej: www.rzeczpospolita.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH