Janusz Palikot (PO), szef Sejmowej Komisji Przyjazne Państwo zapowiedział złożenie doniesienia do Centralnego Biura Śledczego w związku z pracami nad ustawą o utylizacji odpadów medycznych , które były prowadzone w 2005 r. i doprowadziły do wprowadzenia tylko jednej metody utylizacji - spalania.

Przypomnijmy, że niedawno rząd przyjął projekt ustawy zmieniający zasady utylizacji odpadów szpitalnych. Dopuszczenie możliwości autoklawowania (dezynfekcji w specjalnych urządzeniach za pomocą pary wodnej i podwyższonej temperatury) materiału zakaźnego wywołało prawdziwą burzę. Konflikt nie jest nowy. Producenci autoklawów i właściciele spalarni walczą na argumenty od kilku lat.

Pierwsze uregulowania tej kwestii dopuszczały autoklawowanie. Wówczas część placówek zakupiła drogie urządzenia z nadzieją, że zmniejszy to ich koszty dotyczące unieszkodliwiania poszpitalnych śmieci. Jednak już w 2005 r. zmieniono przepisy i szpitale mogły wyłącznie spalać swoje odpady. Te placówki, które mogły autoklawować, zachowały to prawo do czasu wygaśnięcia pozwolenia. Wielu specjalistów zaznaczało, że autoklawowanie to metoda bezpieczna, a dopuszczenie wyłącznie spalania jest tworzeniem swoistego monopolu.

Właśnie sprawa procedowania nad ustawą w 2005 r. zdaniem posła Janusza Palikota budzi głębokie kontrowersje. Zawiadomienie CBA  jest też odpowiedzią na zarzuty jakoby komisja Przyjazne Państwo przeforsowała projekt ustawy o utylizacji odpadów autorstwa biznesmena związanego z produkcją autoklawów.

- W 2005 r. została powołana podkomisja środowiska, która dokonała zmian w ustawie o odpadach innych niż zakładał wniosek rządowy. Nie ma stenogramów z posiedzeń tej podkomisji. Doszło do usuniecia  z projektu ustawy 5 alternatywnych technologi  utylizacji m.in. autoklawowania. Skutek był taki, że ceny utylizacji wzrosły ze 1,50 zł na 6 zł . Wprowadzono też zapis, że korzystać trzeba z najbliższej geograficznie spalarni, bez wzgledu na cenę jaką oferowała za usługi - mówił podczas konferencji prasowej poseł Palikot.

Dodał, że celem wprowadzenia alternatywnych metod utylizacji było obniżenie cen usług i otwarcie rynku.
- Teraz próbuje się wskazać, że rozbijanie monopolu przez komisję jest działaniem lobbistycznym. Gnębienie wnioskodawcy, oraz obecna akcja PR-owska skłoniło nas aby zawiadomoć  CBA  żeby sprawdziło związki komisji z 2005 r. ze spalarniami śmieci i czy dziś działania  różnych osób nie są związane ze spalarniami - tłumaczył poseł. - Wszyscy mamy poczucie, w komisji, że tam w 2005 r. był jakiś przekręt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH