Młodzież namawia polityków do zniesienia kar za posiadanie konopi na własny użytek. Widać już pierwsze efekty. Pod petycją skierowaną w tej sprawie do ministra sprawiedliwości podpisało się pięciu parlamentarzystów - w tym były minister zdrowia, obecnie poseł Marek Balicki.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, trafi do Sejmu nie wcześniej niż pod koniec roku. Mimo to Fundacja Polityki Narkotykowej "Transformacja" już teraz walczy o liberalizację prawa. Chcą dotrzeć do jak największej liczby posłów i namówić ich na podpisanie listu popierającego zniesienie kar za posiadania konopi na własny użytek. W tym celu werbują w internecie młodych wolontariuszy.

List podpisało na razie pięciu posłów, w tym Marek Balicki z SdPl. Szef fundacji, Artur Radosz, nie chce zdradzać innych nazwisk. Przekonuje jednak, że są wśród nich posłowie wszystkich partii. - Mamy też rodzynka z PiS. Wprawdzie jeszcze listu nie podpisał, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze - powiedział Dziennikowi Radosz.

- Obowiązujący przepis nie wpłynął na zmniejszenie zjawiska narkomanii, nie zmniejszyła się liczba dealerów narkotykowych, wystarczy odwiedzić większą dyskotekę, żeby się o tym przekonać - mówi portalowi rynekzdrowia.pl, były minister zdrowia, poseł Marek Balicki.

Zdaniem Marka Balickiego karanie za posiadanie narkotyków, nie jest drogą do zwalczania narkomanii. System represyjny, stosowany choćby w USA, nie zdaje egzaminu - w więzieniach przebywa wielu młodych ludzi, a problem narkomanii narasta, a np. w Holandii, która prowadzi zupełnie inną politykę w tym wzgledzie, narkotyki przestały być takim problemem.

Jaki mówi Balicki portalowi rynekzdrowia.pl walka z narkomanią powinna opierać się m.in. na wspieraniu terapii metadonowej i dobrej edukacji młodzieży, a nie sięganiu po „pałkę“. Później dochodzi do sytuacji kiedy np. student, który sporadycznie sięga po marihuanę, zostaje skazany i przez to ma np. problemy ze znalezieniem pracy.

Patrząc na listę wypadków komunikacyjnych z ostatniego tygodnia, widzimy, że wiele z nich spowodowali pijani kierowcy. Oni pozbawili kogoś życia, a nie zabrania się w Polsce sprzedaży alkoholu, choć argumentacja mogłaby być całkiem solidna - dodaje Marek Balicki.

Dlaczego członkowie Fundacji "Transformacja" walczą o zniesienie kar dla palaczy konopi? - Zostałem kiedyś aresztowany za ich posiadanie. Straciłem mieszkanie, pracę. Po wyjściu z więzienia znalazłem się na ulicy. Czemu to wszystko miało służyć? Jeśli miało mi pomóc, to nie wiem w czym - powiedział prezes Fundacji.

Pod petycją podpisały się już setki ludzi, także kilku pracowników Monaru, a nawet raper Liroy. Posłowie są jednak bardziej sceptyczni.

- Po co komu narkotyki? Jestem za karalnością i za walką z narkomanią - poinformował "Dziennik" wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Inni posłowie, jak Arkadiusz Mularczyk (PiS) czy Tadeusz Iwański (SLD), są mniej radykalni i zapowiedzieli, że najpierw zapoznają się z argumentami obu stron.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH