Bydgoszcz: szpital nieprawidłowo gospodarował odpadami

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła wiele nieprawidłowości w zasadach gospodarowania odpadami medycznymi w bydgoskim Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim SP ZOZ im. dr E. Warmińskiego.

- Kontrola dotyczyła okresu w latach 2011-2013. Wynik jest dla placówki negatywny - przyznaje Barbara Antkiewicz, dyrektor bydgoskiej delegatury NIK.

Kontrolerzy stwierdzili m.in., że w szpitalu nie przestrzegano warunków pozwoleń na wytwarzanie odpadów medycznych. Chodzi m.in. o to, że powstawały w nich takie odpady, które nie zostały uwzględnione w decyzjach administracyjnych, pozwalających szpitalowi na ich wytwarzanie.

Dodatkowo odpady były nieprawidłowo segregowane, magazynowano je i transportowano w złych warunkach, przechowywano w niewłaściwych workach, które były przepełnione, co uniemożliwiało ich właściwe zamknięcie.

- Poważnym uchybieniem było niestosowanie się do tzw. zasady bliskości. Zgodnie z prawem odpady medyczne powinny być utylizowane na terenie województwa, w którym są wytwarzane. W tym przypadku tak nie było - wyjaśnia Antkiewicz.

NIK poinformowała o uchybieniach w bydgoskim szpitalu głównego inspektora ochrony środowiska. Łącznie w całym kraju skontrolowanych zostało 18 szpitali, przychodni oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Więcej: http://m.bydgoszcz.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH