Bydgoszcz: rzecznik dyscypliny finansów publicznych bada sprawę zakupu sprzętu dla CO Fot. Archiwum

Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, ma problemy w związku z decyzją o o wymianie tomografu PET/CT na hybrydowe urządzenie, która zawiera dodatkowo rezonans magnetyczny (MR).

Według zamawiającego zakup urządzenia stanowił "wymóg kliniczny", który "zgodnie z posiadaną i potwierdzoną formalnie wiedzą" mógł zostać spełniony jedynie poprzez zakup skanera Biograph mMR produkowanego rzez firmę Siemens - informuje pomorska.pl

Szpital na zakup sprzętu zaciągnął kredyt komercyjny na 20 mln zł. Zastosowano formułę zamówienia. Obok zakupu nowego urządzenie wybrana firma miała przeprowadzić również modernizację urządzenia PET/CT oraz zmodernizować pomieszczenie, w którym stanąć miał PET/MR.

Na skutek skargi firmy Philips sprawą zainteresował się jednak Urząd Zamówień Publicznych, który skontrolował procedurę zakupu. Powołany przez UZP biegły stwierdził m. in., że dostępny na rynku zestaw Philipsa "realizuje te same funkcje kliniczne". Dyrektorowi wytknięto również, że zakwalifikował zamówienie jako "usługi naprawcze i konserwacyjne", choć kupiono nowe urządzenia.

Dyrektor Pawłowicz odniósł się do ustaleń Urzędu, ale jego wyjaśnienia nie zostały uwzględnione. Sprawa trafiła 20 listopada do bydgoskiego rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Szef CO w Bydgoszczy podkreśla, że żaden pacjent nie chciałby, aby wykonywano mu badanie PET, a następnie przewożono do drugiego pomieszczenia na MR. Przypomina, że żądał jednego urządzenia, które zawiera dwie funkcje, a Philips nie może go na razie zaoferować. Dodaje, że procedura została  zachowana - Urząd Zamówień Publicznych otrzymał pismo ws. drogi, jaką szpital zamierza zastosować. Zgodnie z prawem UZP miał trzy dni na oprotestowanie. Nie zrobił tego, zatem lecznica miała prawo realizować taką procedurę. I zrealizowała.

Więcej: www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH