Bydgoszcz: polityczna kłótnia o dopalacze

Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz stwierdził, że skandalem jest niewydanie jeszcze przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Rafała Bruskiego decyzji w sprawie uchwały rady sprzed trzech tygodni w sprawie dopalaczy.

Zdaniem Bruskiego jest to atak Dombrowicza jako jego kontrkandydata w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Jednocześnie zapowiedział, że w przyszłym tygodniu wyda decyzję, która prawdopodobnie uchyli uchwałę rady miasta.

Dombrowicz przyznał, że formalnie wojewoda ma czas na stwierdzenie ważności uchwały, ale ze względu na palący problem społeczny powinien załatwić to pilnie.

Bydgoska rada miasta przyjęła uchwałę o zakazie wprowadzania do obrotu dopalaczy 29 września, jeszcze przed zajęciem się sprawą przez rząd i Sejm. Następnego dnia uchwała została przekazana wojewodzie, który zgodnie z prawem ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie jej ważności.

Prezydenta miasta oburzyło też, że w miniony piątek (15 października) otrzymał pismo od wojewody, w którym prosi on o wyjaśnienia dotyczące wprowadzonego zakazu obrotu dopalaczami, podnosząc m.in. nieostrość definicji dopalaczy, kwestie legalności przyjęcia uchwały, a także jej egzekwowania.

– Lepiej zadziałał rząd, który w ciągu trzech dni doprowadził do uchwalenia ustawy w sprawie dopalaczy. Natomiast wojewoda szuka dziury w całym (...). Prawnicy wojewody przez ponad dwa tygodnie zastanawiali się, jak tę uchwałę zanegować. To jest skandaliczna sprawa, bo nie robi się nic w kierunku załatwienia palącego problemu społecznego. Szuka się przyczyn, aby tego problemu nie rozwiązać – mówił na konferencji prasowej Dombrowicz.

Ocenił, że korespondencja wojewody zmierza do przeciągnięcia sprawy do czasu aż ustawa sejmowa wejdzie w życie i będzie można uznać uchwałę za bezprzedmiotową.

– Jest to atak związany z kampanią wyborczą. Dombrowicz nie chce podjąć ze mną dyskusji o finansach i gospodarce miasta, szuka tematów zastępczych. Prezydent, odpowiadając na pismo, nie rozwiewa moich wątpliwości. Przede wszystkim przy tak sformułowanej definicji dopalaczy trzeba by wyeliminować w mieście obrót wieloma towarami – skomentował Bruski.

Zaznaczył, że tylko wstępnie zapoznał się z pismem Dobrowicza i będzie jeszcze ono analizowane przez prawników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH