Busko Zdrój: samorząd nie chce prywatyzacji uzdrowiska, proponuje komunalizację

Resort skarbu wysłał do Ministerstwa Zdrowia prośbę o opinię na temat planowanej prywatyzacji uzdrowiska w Busku-Zdroju. Jeśli będzie pozytywna, procedura prywatyzacyjna wystartuje.

Temat prywatyzacji uzdrowiska w Busku-Zdroju poruszano na początku ub. roku, ale wówczas takie rozwiązanie uzazależnione było od ewentualnej zmiany ustawy. Resort zaproponował jednak, by prywatyzację przeprowadzić na drodze rozporządzenia, a nie ustawy.

Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym z 2005 roku nakłada na ministra skarbu obowiązek określenia uzdrowisk nie podlegających prywatyzacji. W 2011 roku nowelizując ustawę rząd chciał ten przepis wykreślić, ale Sejm się nie zgodził. Przepis nadal będzie obowiązywał, ale redukcji ulegnie lista uzdrowisk państwowych: z siedmiu do jednego. I buskie znalazło się w gronie tych sześciu - informuje Gazeta Wyborcza.  

- Nasze działania zmierzają do tego, by uzdrowisko Busko Zdrój S.A. pozostało spółką Skarbu Państwa. Argumentujemy to głównie tym, że ujęcia wód leczniczych są dobrem narodowym. Obawiamy się również, czy w przypadku prywatyzacji zostanie utrzymany obecny status uzdrowiska, czy też może pojawią się pomysły rozwoju ukierunkowanego na turystykę, działalność typu SPA itp. - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Henryk Radosz, zastępca burmistrza Buska Zdroju.   

Jeśli uzdrowisko nie będzie mogło pozostać spółką, możliwe jest też inne rozwiązanie, które wraz z gminą Busko-Zdrój zamierza wysunąć samorząd województwa.

- Zaproponujemy komunalizację na rzecz gminy. Taki projekt zostanie przedstawiony na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się 25 kwietnia. W tej sprawie wystąpimy potem również z apelem do premiera, ministra skarbu i ministra zdrowia - podsumowuje Henryk  Radosz. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH