Bukiet to wdzięczność, ale pieniądze "na bukiet" to korupcja. Co może przyjąć lekarz?

Trwają prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego, która na podmioty ma nałożyć obowiązek zapobiegania korupcji; dotyczyć będzie także ochrony zdrowia. Prawo nie stawia jednak precyzyjnej granicy pomiędzy dowodem wdzięczności od pacjenta a łapówką.

Choć najbezpieczniej jest prezentów od pacjentów nie przyjmować, to w polskiej tradycji okazywania wdzięczności o taką asertywność bardzo trudno. 

Z jednej strony prawo surowo karze za łapownictwo i korupcję, z drugiej próżno szukać listy przedmiotów, których wręczać nie wolno. Czy zatem każdy prezent jest łapówką, a każdy obdarowany - łapówkarzem?

- Polska to kraj, gdzie okazywanie wdzięczności zawsze było tradycją. Obdarowywanie w podzięce towarzyszy np. zakończeniu roku szkolnego czy obronie pracy dyplomowej i nikogo to nie dziwi. Spotykane są również przejawy wdzięczności pacjenta lub jego rodziny względem lekarza po zakończeniu leczenia - mówi Rynkowi Zdrowia dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przyznaje jednak, że zróżnicowanie zamożności społeczeństwa powoduje trudności w ocenie, co jest jeszcze dowodem wdzięczności, a co już łapówką. Tyle tylko, że problemy interpretacyjne generuje nie tylko grubość portfela pacjenta.

„Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej…”
Artykuł 228 Kodeksu Karnego mówi wprost: kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Gdy jednak korzyść majątkowa jest znacznej wartości, za kratki można trafić nawet na lat 12. To tzw. łapownictwo bierne.

Co istotne, identyczne kary obowiązują już w przypadku samego żądania lub przyjęcia obietnicy wręczenia łapówki.

- Pamiętajmy, że kodeks karny nie przewiduje jedynie korupcji biernej, tj. przyjmowania łapówek, ale i korupcję czynną, czyli jej wręczanie lub obiecywanie. Pacjentowi zgodnie z przepisami art. 229 KK grozi za to od 6 miesięcy do nawet 12 lat więzienia, a w przypadkach mniejszej wagi - grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat - przypomina Anna Partyka-Opiela, senior associate, specjalista ds. compliance w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka (DZP).

Czy sąd może uznać za korzyść majątkową np. butelkę koniaku czy bukiet, wręczone w publicznym szpitalu czy przychodni, po leczeniu? Jaka powinna być wartość takiego dowodu wdzięczności, by był on prawnie bezpieczny?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH