Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, pytanie proponowane przez prezydenta Lecha Kaczynskiego w referendum na temat przekształceń szpitali brzmi:

- Słowo komercjalizacja czy prywatyzacja nie oddaje złożoności problemu. Może być szpital prywatny, który leczy za darmo. Fakt prywatyzacji nie stanowi zagrożenia - powiedział PAP Bukiel. Dodał, że wiele osób może tego nie rozumieć.

Zdaniem Bukiela pytanie, „czy jest Pani/Pan za komercjalizacją jednostek służby zdrowia, która może prowadzić do ich prywatyzacji?” jest nieadekwatne do sytuacji, „bo kilkanaście tysięcy takich jednostek, to znaczy przychodni, zostało skomercjalizowanych” - powiedział. - I nie stanowi to dla pacjenta obciążenia, podobnie jak są prywatne apteki czy laboratoria - dodał.

Projekt ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) przewiduje obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Zgodnie z nim, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować. W opinii koalicji i rządu, obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki przyczyni się do znacznej poprawy w ich zarządzaniu, a tym samym skróci czas oczekiwania na świadczenia medyczne i polepszy ich jakość.

Z kolei zdaniem opozycji jest to pretekst do prywatyzacji szpitali, która ma na celu m.in. czerpanie korzyści ze sprzedaży ich majątków. Posłowie opozycji uważają, że „spółka ma na celu generowanie zysków, a nie leczenie chorych i stawianie ponad wszystko dobra pacjentów”.

Według posła Bolesława Piechy szpitalne spółki mogą rezygnować z prowadzenia oddziałów szpitalnych, które nie przynoszą zysku, co odbije się negatywnie na dostępie pacjentów do leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH