Buczkowska: samorząd pielęgniarski chce rozmów z rządem

Chcemy rozmów z rządem w sprawie zapisów, umożliwiających zatrudnianie nad podstawie kontraktów - powiedziała w piątek (18 marca) Elżbieta Buczkowska prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują w Sejmie pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położonych; od czwartku (17 marca) okupują sejmową galerię. Ich zdaniem, zatrudnienie na podstawie kontraktu przyczyni się do zwiększenia godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów.

Elżbieta Buczkowska podkreśliła, że nie sprzeciwia się kontraktom.

– Samorząd zawodowy nie może ograniczać form zatrudnienia pielęgniarek, ale obawiamy się, że kontrakty staną się w szpitalach zasadą – tłumaczy.

Obawia się, czy zapisy ustawy nie doprowadzą do sytuacji, kiedy zagrożone będzie zdrowie i życie pacjenta, ale także zdrowie pielęgniarek,

– Trzeba ucywilizować kontrakty, w ustawie konieczne są zapisy, że pielęgniarka to nie jest niewolnik, który będzie pracował po 250-300 godzin, że ma prawo do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, do godziwego wynagradzania, urlopu – argumentuje Buczkowska.

Jej zdaniem jeśli w ustawie nie zostaną zapisane zabezpieczenia chroniące pielęgniarki, to pracodawcy szukając oszczędności, będą przymuszali do podpisywania kontraktów.

W jej opinii, rząd zaniedbał szereg działań dotyczących pielęgniarek.

– Chcemy rozmawiać z rządem, powinna odbyć się debata, być może z udziałem mediatora – powiedziała Elżbieta Buczkowska. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie rozmawiała z przedstawicielkami pielęgniarek.

W piątek (18 marca) Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej, która reguluje między innymi kwestię przekształceń szpitali w spółki. Poparcie posłów uzyskała poprawka, która umożliwia pracę pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli kontraktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH