Doktor Zbigniew Obuszko, onkolog specjalizujący się w leczeniu raka piersi, dostał tymczasowy etat w szpitalu w Carlisle, gdzie bardzo szybko zyskał uznanie i sympatię pacjentek. Gdy lecznica zaproponowała mu etat na stałe, okazało się, że lekarz nie może podpisać z nią umowy o pracę, ponieważ brytyjska izba lekarska nie chce uznać jego kwalifikacji.

Lekarz ma obecnie do wyboru: albo uzupełni w ciągu dwóch lat braki, które - zdaniem izby - istnieją w jego przygotowaniu do wykonywania zawodu na Wyspach, albo straci prawo do praktyki lekarskiej w Wielkiej Brytanii.

Angielskie pacjentki doktora Obuszko wystawiają mu jak najlepszą opinię. Z licznych wpisów na internetowych forach wynika, że uważają go za wzór dla innych lekarzy, w tym dla jego brytyjskich kolegów. Izby lekarskiej to jednak nie przekonuje - pisze o sprawie Fakt.

Przypomnijmy: z publikowanych niedawno przez tygodnik Sunday Telegraph danych wynika, że w Wielkiej Brytanii pracuje obecnie ponad 5 tys. lekarzy z krajów nowej UE. Polacy w liczbie około 2 tys. są wśród nich najliczniejszą grupą. Dalsze miejsca zajmują lekarze z Węgier - około 1 tys., Rumunii - blisko 800, oraz Czech - ponad 700. Najwięcej w Wielkiej Brytanii jest lekarzy z Niemiec - około 3,5 tysięcy.

Co dziesiąty lekarz praktykujący w Wielkiej Brytanii to obcokrajowiec wyszkolony w którymś z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + EFTA z wyjątkiem Szwajcarii). Na mocy dyrektywy UE z 2004 r. lekarze, którzy zdobędą zawodowe kwalifikacje w którymś z krajów UE, mogą pracować w całej UE bez dodatkowych testów ze znajomości języka lub przygotowania zawodowego.

Dyrektywa ta, jak twierdzi Sunday Telegraph, wywołuje zastrzeżenia w brytyjskich organizacjach lekarzy, ponieważ standardy studiów medycznych w różnych krajach UE nie są takie same, podobnie jak terapie i leki. Były przewodniczący General Medical Council Donald Irvine twierdzi, że „napływ lekarzy z państw ostatnio przyjętych do UE zwiększył ryzyko dla pacjentów”.

Irvine sądzi, że rząd powinien był stawić opór dyrektywie UE i utrzymać wobec lekarzy z UE ten sam system weryfikowania kwalifikacji zawodowych i dopuszczania do praktyki, który obowiązuje w Wielkiej Brytanii wobec około 60 tys. lekarzy spoza UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH