PAP/Rynek Zdrowia | 11-01-2013 19:12

Brazylia: w Sao Paulo uzależnieni od cracku będą przymusowo leczeni

Dorośli uzależnieni od cracku, szczególnie niebezpiecznej formy kokainy, będą przymusowo poddawani leczeniu w zamkniętych ośrodkach - poinformowały władze brazylijskiej metropolii Sao Paulo.

Jak wyjaśnia PAP w depeszy z 11 stycznia, powołując się na Eloisa de Sousa ze stanowego ministerstwa sprawiedliwości, chodzi o objęcie systemem "ludzi znajdujących się w skrajnej sytuacji, których życie jest zagrożone; państwo musi wówczas interweniować". - Nie możemy pozwolić tym ludziom umrzeć - dodała Eloisa de Sousa.

Uzależnieni, którzy odmówią leczenia, będą na nie wysłani wbrew ich woli przez antynarkotykową komisję. W jej skład będą wchodzić lekarze, sędziowie, prokuratorzy i prawnicy. O leczenie może też wystąpić rodzina uzależnionego.

Obowiązkowe leczenie stosowane jest już w Rio de Janeiro, ale tylko w przypadku dzieci i osób niepełnoletnich. Trwa dyskusja nad rozszerzeniem tego systemu na dorosłych.

Ostatnie badanie federalnego uniwersytetu w Sao Paulo wykazało, że Brazylia jest liderem, jeśli chodzi o konsumpcję zarówno kokainy, jak i cracku. Ok. 6 milionów dorosłych próbowało kokainy, pod różnymi postaciami.

W grudniu brazylijski rząd rozpoczął wart 2,2 mld dolarów program walki z - jak to określono - epidemią cracku w 194-milionowym kraju. Rok temu w policyjnej operacji z położonej w centrum Sao Paulo dzielnicy nazwanej Crackolandia, słynącej z handlu narkotykami i prostytucji, wydalono kilka tysięcy uzależnionych.