Kościół przypomina wszystkim politykom-katolikom, że w ich życiu nie powinno być rozdwojenia w kwestii in vitro, jeżeli rzeczywiście są katolikami i powołują się na katolicką naukę społeczną - poinformował bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu Polski.

Na pytanie, czy to prawda, że niektórzy biskupi przed głosowaniem nad „Contra in vitro” dzwonili do posłów, przekonując, że odrzucenie projektu będzie źle widziane, bp Stanisław Budzik odpowiedział dziennikarzom, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Jak dodał, nie sądzi, by biskupi wydzwaniali do posłów, choć mogły się zdarzyć pojedyncze przypadki.

Sekretarz Episkopatu przypomniał, że Kościół katolicki jest przeciwko metodzie zapłodnienia in vitro z powodu troski o życie ludzkie.

– Wiemy wszyscy, że przy procedurze zapłodnienia sztucznego in vitro giną ludzkie zarodki, a więc ginie ludzkie życie. Dlatego Kościół musi zdecydowanie powiedzieć tej metodzie nie – stwierdził bp Budzik.

Dodał, że Kościół jest przeciw tej metodzie także dlatego, że jest to ingerencja człowieka w ludzką naturę.

– My wszyscy tak bardzo się troszczymy o świat przyrody, o to, żeby nie wyginęły gatunki zwierząt, roślin, a w kwestii in vitro pozwalamy na ingerencję człowieka w sam fakt rozpoczynania się życia ludzkiego – powiedział sekretarz Episkopatu.

– Jeżeli dopuścimy do tego, że będziemy robić wszystko, co jest możliwe w kwestii in vitro, możemy doprowadzić do jakiejś nieprzewidzianej dalszej ewolucji człowieka. Możemy stanąć wobec problemu, którego dzisiaj sobie nie wyobrażamy. Dlatego potrzebny jest głos Kościoła, który wzywa ludzi do refleksji, do opamiętania się, do wielkiego szacunku dla tego momentu, w którym człowiek przychodzi na świat - zaznaczył bp Budzik.

Na początku września biskupi skierowali do parlamentarzystów list w związku z debatą dotyczącą in vitro. Hierarchowie zwrócili się z prośbą o obronę życia ludzkiego, przypominając, że procedura in vitro jest niedopuszczalna, ponieważ każde dziecko jest osobą od momentu poczęcia, dlatego nie może być przedmiotem, który można kupić. Ponadto - zdaniem biskupów - poczęcie dziecka metodą in vitro powoduje śmierć jego braci i sióstr w stanie embrionalnym, a każde dziecko ma prawo począć się z aktu miłosnego rodziców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH