Bożena Janicka informuje Beatę Szydło o represjach wobec lekarzy Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Fot. archiwum

Apel w sprawie "represyjnych działań wymierzonych w lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej" do premier Beaty Szydło wysłało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, jedna z największych organizacji zrzeszających lekarzy w kraju.

Bożena Janicka, szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, prosi premier o ”interwencję i podjęcie stosownych działań, które zapewnią ład społeczny”, gdyż Rzecznik Praw Pacjenta nakłada ”horrendalne kary finansowe w sytuacjach co najmniej wątpliwego naruszania praw pacjenta".

Dr Janicka podaje przykład "represyjnych działań wymierzonych w lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej". To przypadek przychodni z wielkopolskiego Wągrowca.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza ("Fala represji w służbie zdrowia". Lekarze piszą do premier Beaty Szydło”), w ubiegłym roku za nieudostępnienie pacjentom dokumentacji medycznej rzecznik ukarał ją maksymalną karą, jaką może nałożyć za zbiorowe naruszenia praw pacjenta. Lecznica musi zapłacić 50 tys. zł grzywny. Janicka zauważa z niepokojem, że ”to może sprzyjać nakładaniu kolejnych kar”.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zdaje się jednak nie zauważać, że 13 kwietnia zapadł kolejny wyrok potwierdzający stanowisko RPP dotyczące dostępu pacjenta do oryginału dokumentacji medycznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę przychodni. Uznał, że naruszała zbiorowe prawa pacjentów, za co zasadnie została ukarana.

Na wysokość kary pieniężnej - w ocenie WSA - wpłynęło m.in. to, że RPP wziął pod uwagę w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów oraz uwzględnił wysokość przychodu z tytułu zawartej umowy z NFZ. Sąd podkreślił również, że przychodnia w sposób uporczywy twierdziła, że pacjent nie ma prawa do żądania wydania oryginału dokumentacji medycznej.

Czytaj: RPP: dostęp do oryginału dokumentacji medycznej - kolejny wyrok sądu

W tych okolicznościach nawoływanie rządu do ”interwencji i podjęcia stosownych działań, które zapewnią ład społeczny” brzmi dwuznacznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH