Przemysław Gosiewski, przewodniczący Klubu PiS, otrzymał w piątek (23 stycznia) projekt ustawy dotyczącej zapłodnienia pozaustrojowego autorstwa klubowego kolegi, posła Bolesława Piechy. Zakazuje on in vitro, ale jednocześnie pozwala na wykorzystanie już istniejących, zamrożonych zarodków w ramach adopcji przez pary małżeńskie. Po okresie przejściowym metoda zapłodnienia in vitro byłaby zakazana.

Na pytanie, czy nie ma w tym sprzeczności, Bolesław Piecha odpowiada „Rzeczpospolitej”: – Czy mamy skazać zarodki na wieczne zamrożenie albo zniszczenie? To byłoby niemoralne i nieetyczne.

Zdaniem posła Artura Górskiego z PiS, nie jest to dobre rozwiązanie, ale próba znalezienia najlepszego z możliwych.

Liczba zamrożonych w Polsce zarodków nie jest znana. Szacuje się, że jest ich od kilkunastu do nawet 55 tysięcy. Według projektu posła Piechy istniejące już zarodki mogłyby być adoptowane przez pary małżeńskie.

Pod projektem gotowych jest się podpisać 23 posłów PiS. Taką deklarację złożyli przewodniczącemu klubu w wystosowanym liście.

– Chcemy złożyć projekt do laski marszałkowskiej w sytuacji, gdy nie zdecyduje się na to Klub PiS – mówi Artur Górski, jeden z inicjatorów listu.

Wiadomo już, że klub tego nie zrobi z uwagi na dużą rozbieżność opinii wśród posłów, ale nie zabroni tego również grupie posłów.

Wśród 23 posłów, którzy podpisali się pod listem, jest kilku związanych z Radiem Maryja. Wszyscy zaś zapowiadają, że projekt złożą do laski marszałkowskiej dopiero, gdy będą mieli pewność, że jest poprawny pod względem legislacyjnym, medycznym i zgodny z nauczaniem Kościoła.

Przypomnijmy: oprócz projektu Bolesława Piechy istnieje także złożony we wrześniu ub. r. w Sejmie projekt Lewicy dotyczący refundacji in vitro, projekt ustawy bioetycznej Jarosława Gowina, nad którym pracuje obecnie Klub PO (zakazuje on tworzenia zarodków nadliczbowych oraz zamrażania zarodków) oraz obywatelski projekt ustawy, wskazujący na interes niepłodnych pacjentek i popierający zarówno tworzenie zarodków nadliczbowych, jak i ich zamrażanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH