Bo za błędy w sztuce trzeba płacić i to czasem całkiem sporo... Szpitale boleśnie odczuwają roszczenia pacjentów. Jeśli mają drogie procesy i muszą wypłacać odszkodowania, ubezpieczyciel podnosi stawkę. A szpital płaci ją z pieniędzy, które przeznaczone są na leczenie...

Uszczerbek na zdrowiu ma coraz wyższą wartość. Sądy wyrokują niemałe odszkodowania. Szpitale popadają również w niemałe kłopoty. Ich dyrektorzy przyznają, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawsze jest dla nich problemem, zwłaszcza, gdy ubezpieczyciel podnosi wysokość składki.

Coraz wyższe odszkodowania uderzają w finanse szpitali. Ich zasądzanie spowodowało, że o błędach lekarskich zaczęto publicznie rozmawiać. Błędów uniknąć nie w sposób. Zatem trzeba być dziś przygotowanym na procesy i kosztowne odszkodowania...

Coraz większe odszkodowania wyrokują sądy na rzecz poszkodowanych pacjentów. Poznański sąd zdecydował, iż rodzice chłopca, który z powodu błędu anestezjologa ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matka i Dzieckiem im. Krysiewicza do końca życia nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować dostaną 2 mln zł odszkodowania...

• 258 tys. zł odszkodowania otrzymał 10-letni Hubert, którego matka zmarła przy jego porodzie oraz 50 tys. zł jej mąż. Ponadto, chłopiec ma dostawać 500 zł renty miesięcznie. Odszkodowanie ma zapłacić Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu i ubezpieczyciel placówki.

• 800 tys. zł odszkodowania i 4 tys. zł miesięcznej renty otrzyma kobieta, której dziecko przyszło na świat z porażeniem mózgowym w SP ZOZ Wieruszów (obecnie Powiatowe Centrum Medyczne sp. z o.o. w Wieruszowie).

• 70 tysięcy złotych odszkodowania wypłacił Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim rodzinie zmarłej 61-latki, której ciała nie schowano do chłodni i rozłożyło się w przyszpitalnym prosektorium.

Trzeba płacić za błędy

– Coraz wyższe odszkodowania uderzają w finanse szpitali i towarzystw ubezpieczeniowych, ale ich zasądzanie spowodowało, że o temacie błędów lekarskich zaczęto publicznie rozmawiać i stały się one nie tylko problemem pacjentów – uważa mecenas Jolanta Budzowska z krakowskiej kancelarii, specjalizującej się w sprawach o błędy medyczne.

Dyrektor Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matka i Dzieckiem im. Krysiewicza w Poznaniu dr Jacek Profaska mówi wprost: wypłata odszkodowania oznacza mniej pieniędzy na leczenie. 

– Większość szpitali ubezpiecza się na kwotę do miliona złotych – wyjaśnia dyrektor. – Przy takiej sumie składka roczna nie jest niska, bo wynosi kilkaset tysięcy złotych. Wydawałoby się przy tym, że przy aktualnym poziomie roszczeń to wystarczy. – Niech się jednak pojawi nagle kilka niekorzystnych zdarzeń i roszczeń, by mieć problem, bo jeśli wyczerpie się polisa, szpital musi różnicę zapłacić z własnych pieniędzy, czyli ze środków, które otrzymuje z NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH