Błąd lekarski a naruszenie więzi rodzinnej. Sąd uznał, że należy się zadośćuczynienie Sprawa dotyczyła rodziców dziecka poszkodowanego w wyniku błędu lekarskiego Fot. Archiwum

Sąd może przyznać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej bliskim nie tylko osoby zmarłej, ale też bliskim osoby trwale niepełnosprawnej - wynika z wtorkowej (27 marca) uchwały Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła rodziców dziecka poszkodowanego w wyniku błędu lekarskiego.

"Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu" - głosi wtorkowa uchwała SN podjęta w składzie siedmiu sędziów. Uzasadnienie uchwały ma zostać sporządzone w terminie późniejszym.

Pełnomocniczka rodziców dziecka mec. Jolanta Budzowska powiedziała PAP po ogłoszeniu uchwały, że w jej świetle "możemy przyjąć, iż więź rodzinna została uznana przez sąd za dobro osobiste chronione nie tylko w sytuacji śmierci osoby bliskiej, ale też ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznaje osoba najbliższa".

- Jak ta uchwała będzie stosowana w orzecznictwie, czas pokaże, ale wydaje się, że (...) na zadośćuczynienie będą zasługiwać te wyjątkowe przypadki, gdy sytuacja poszkodowanego jest dramatycznie trudna, a strona powodowa wykaże, iż więź istniała i doznała uszczerbku - zaznaczyła.

Jak dodała, uchwała SN nie odnosi się tylko do sytuacji błędów medycznych, ale może dotyczyć "wszystkich sytuacji, gdy na skutek czynu niedozwolonego poszkodowana osoba jest w tak ciężkim stanie, że dezorganizuje to życie jej najbliższych", czyli na przykład także w sytuacji wypadków komunikacyjnych.

Zagadnienie rozpatrywane przez SN wynikło na kanwie skargi kasacyjnej od wyroku zasądzającego zadośćuczynienie dla dziecka, które w wyniku błędów lekarskich podczas odbierania porodu stało się trwale niepełnosprawne. Sądy obu instancji przyznały dziecku zadośćuczynienie - łącznie 1,2 mln zł - oraz 4,4 tys. zł miesięcznej renty. Jednocześnie sądy zdecydowały o wypłacie zadośćuczynienia dla rodziców dziecka - 300 tys. zł dla matki i 200 tys. zł dla ojca - za "naruszenie więzi rodzinnych".

Właśnie ta ostatnia kwestia zadośćuczynienia dla rodziców znalazła się u podstaw problemu prawnego, który w kwietniu ub.r. dostrzegł trzyosobowy skład Izby Cywilnej SN kierując sprawę do składu siedmiu sędziów. Przyjęte bowiem jest w orzecznictwie, iż zadośćuczynienie przysługuje w przypadku śmierci osoby bliskiej - następuje wtedy naruszenie dobra w postaci "zerwania więzi rodzinnej".

Trzyosobowy skład SN zapytał jednak, czy roszczenie o zadośćuczynienie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych "przysługuje osobom bliskim poszkodowanego także wtedy, gdy na skutek czynu niedozwolonego poszkodowany doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH