Biopodobny infliksimab refundowany w reumatologii i gastroenterologii. Uwaga na limity

Obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych od 1 stycznia 2014 r. wprowadza bardzo istotne zmiany w programach lekowych w reumatologii oraz w leczeniu chorób zapalnych jelit. Refundacją zostały objęte nowe substancje czynne, które są biologicznymi lekami biopodobnymi dla infliksimabu.

Ponieważ nowe leki zostały włączone do jednej grupy limitowej z biologicznym lekiem oryginalnym infliksimabu, dla części szpitali i pacjentów może to początkowo stanowić pewien  problem, szczególnie w pierwszych miesiącach przyszłego roku - pisze dla portalu rynekzdrowia.pl dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

W reumatologii zmiany dotyczą programów B33 (leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, RZS), B35 (leczenie łuszczycowego zapalenia stawów, ŁZS) i B36 (leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ZZSK), a w gastroenterologii programów B32 (leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, ch. L-C) oraz B55 (leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, WZJG).

Teoretycznie lekarz ma prawo wybrać dla pacjenta każdy z preparatów infliksimabu, zarówno lek oryginalny, jak i leki biopodobne, ale należy mieć na uwadze, że po raz pierwszy więcej niż jeden lek biologiczny znajduje się w jednej grupie limitowej. To oznacza, że Fundusz nie zwróci świadczeniodawcy pełnej kwoty wydanej na zakup leku, jeśli jego cena będzie wyższa od „wysokości limitu finansowania” określonego w wykazie leków refundowanych.

Spośród dostępnych od 1 stycznia 2014 r. preparatów infliksimabu - oryginalnych i biopodobnych - w limicie finansowania określonym na poziomie 1508,22 pln za jedną amp. leku (100 mg) zgodnie z cenami podanymi w wykazie mieści się jedynie Remsima, kolejny lek biopodobny Inflectra jest o ok. 10 proc. droższy, a oryginalny lek biologiczny to koszt o 40 proc. wyższy względem limitu.

W Polsce, stosując do biologicznych leków biopodobnych takie same regulacje prawne jak w przypadku klasycznych leków generycznych, zamiana leku będzie spowodowana obowiązywaniem nowego kryterium ceny, czyli wysokości limitu finansowania.

Konieczność zamiany obecnie stosowanego oryginalnego infliksimabu na lek biopodobny może stanowić problem szczególnie dla tych pacjentów, dla których terminy kolejnych wlewów infliksimabu wypadają na początku 2014 r. Szpitale mogą nie zdążyć ogłosić przetargu i zakupić nowych, tańszych leków. W takiej sytuacji zostaną postawione przed wyborem podania leku droższego i świadomego narażenia się na stratę albo rezygnacji z leczenia pacjenta do chwili zakupu nowych leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH