Projekt ustawy bioetycznej najprawdopodobniej do Sejmu trafi w lutym

Poseł powiedział też, że chciałby, by w styczniu przyszłego roku prace zakończył powołany w klubie PO 10-osobowy zespół do dalszych prac nad projektem ustawy bioetycznej. Zespół ma zacząć prace po świętach Bożego Narodzenia.

– Nie ma mowy, żeby grzbiet tej ustawy został zmieniony –  powiedział Chlebowski.

Szef klubu PO ocenił, iż na przykład „bardzo poważnie należy się zastanowić nad możliwością, by nie tylko pary małżeńskie mogły korzystać z metody in vitro”.

W ubiegłym tygodniu klub PO przez 2,5 godziny dyskutował o założeniach projektu ustawy bioetycznej, przygotowanego przez działający przy kancelarii premiera zespół ds. bioetyki pod przewodnictwem posła PO Jarosława Gowina.

Główne założenia projektu ustawy bioetycznej, to prawna ochrona embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, zapłodnienia in vitro w szczególnych przypadkach także w przypadku samotnych kobiet.

Według projektu ustawy lekarz miałby podejmować działania mające charakter uporczywej terapii wyłącznie na żądanie pacjenta (tzw. testament życia). Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na taką terapię lub sprzeciwu co do jej udzielenia. Zgoda oraz sprzeciw, mogą być wyrażone ustnie, albo poprzez takie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom, albo jej brak.

Według założeń, do zapłodnień in vitro będzie dopuszczana para małżeńska, u której stwierdzono brak skuteczności w leczeniu bezpłodności. Do zapłodnienia in vitro nie będą kwalifikowane kobiety, które ukończyły 40. rok życia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach od warunku tego będzie można odstąpić, jeżeli kobieta nie ukończyła 45. roku życia i nie sprzeciwia się to dobru dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH