Białystok: zadośćuczynienie dla lekarza za publikację prasową

100 tys. zł mają zapłacić dziennikarz i wydawca Super Expressu lekarzowi za naruszenie dóbr osobistych - uznał sąd w Białymstoku. Lekarz podejrzany o zabójstwa żony poczuł się urażony treścią publikacji. Wcześniej uzyskał zadośćuczynienie za niesłuszny areszt.

Białostocki sąd apelacyjny zmienił wyrok olsztyńskiego sądu okręgowego, który przyznał lekarzowi Józefowi K. zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Białostocki sąd podwyższył tę kwotę do 100 tys. zł. Zadośćuczynienie mają zapłacić solidarnie autor artykułu oraz wydawca dziennika - poinformowało w środę (20 marca) biuro prasowe Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Wyrok jest prawomocny.

To drugie odszkodowanie, które na drodze sądowej uzyskał lekarz, biegły sądowy z Olsztyna. W ubiegłym roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku przyznał mu 78 tys. zł. To kwota odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszny areszt i utratę zarobków, jakie by uzyskał jako biegły sądowy.

Także wówczas Sąd Apelacyjny w Białymstoku podwyższył kwotę, jaką zasądził na rzecz lekarza Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sąd przyznał lekarzowi 8 tys. zł za bezzasadny areszt. Roszczenie z tytułu utraty zarobków oddalił. Z takim postanowieniem nie zgodził pełnomocnik lekarza i złożył apelację. Rozpatrujący odwołanie sąd w Białymstoku, oprócz zasądzonych wcześniej 8 tys. zł, zasądził na rzecz Józefa K. dodatkowo 42 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne tymczasowe aresztowanie oraz 28 tys. zł odszkodowania za utratę zarobków w charakterze biegłego sądowego.

Pełnomocnik Józefa K. mecenas Andrzej Szydziński powiedział, że jest zadowolony z obu decyzji białostockiego sądu. Podkreślił, że przed warszawskim sądem toczy się jeszcze jeden proces z powództwa Józefa K. w sprawie ochrony dóbr osobistych przeciwko wydawcy dziennika "Fakt".

Józef K. został zatrzymany w maju 2009 roku pod zarzutem zabójstwa swej żony Anny. Wyniki sekcji zwłok wykonane przez olsztyńskich biegłych wskazały, że przyczyną śmierci było gwałtowne uduszenie. Na tej podstawie prokuratura skierowała wniosek do sądu o aresztowanie lekarza. Konsekwencją postawienia zarzutu przez prokuraturę było zawieszenie Józefa K. w obowiązkach biegłego sądowego.

Wobec wątpliwości dotyczących przyczyn śmierci prokurator zlecił wykonanie kolejnej sekcji oraz wydanie opinii w Akademii Medycznej w Gdańsku. Lekarze z gdańskiej akademii uznali, że przyczyną śmierci kobiety mogła być miażdżyca tętnic wieńcowych. Podkreślili, że nie ma możliwości wskazania jednoznacznej przyczyny śmierci i potrzebne są kolejne badania histopatologiczne.
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH