Władze Białegostoku uważają za bezzasadne wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób niedowidzących z drugą grupą inwalidzką. Radni są w tej sprawie podzieleni, ale prawdopodobnie przychylą się do opinii prezydenta.

Powodem sprzeciwu wobec zmian byłoby nierówne potraktowanie grupy osób niepełnosprawnych. Dlaczego przywileje miałyby przysługiwać osobom niedowidzącym, a innym z drugą grupą inwalidzką nie?

Teraz bezpłatnie autobusami MPK w Białymstoku podróżują osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli pierwszą grupą inwalidzką. Osoby o umiarkowanym i lekkim stopniu - z drugą i trzecią grupą - korzystają z 50-procentowych zniżek. Zasady te dotyczą oczywiście osób mających kłopoty ze wzrokiem - pisze Gazeta Wyborcza.

Zimą pojawił się pomysł, by z opłat całkowicie zwolnić wszystkie takie osoby, także te, które nie są całkowicie pozbawione wzroku. W niektórych polskich miastach mogą one jeździć bez biletu, np. na podstawie legitymacji Polskiego Związku Niewidomych.

Pomysł podchwycili miejscy radni, wychodząc z założenia, że rozszerzenie ulg nie uszczupli budżetu, a poprawi jakość życia osób niepełnosprawnych. Klub PiS przygotował projekt zmian do regulaminu przejazdów komunikacją miejską, proponując, by bezpłatne przejazdy przysługiwały wszystkim niewidomym oraz niedowidzącym z drugą grupą inwalidzką.

Uchwała dotyczyłaby grupy około 700 osób a dokumentem uprawniającym do ulgi byłaby legitymacja Polskiego Związku Niewidomych. Przeciwko pomysłowi zaprotestował Tomasz Strzymiński, niewidomy białostoczanin, którego zasługą są m.in. komunikaty głosowe w autobusach i pokazy filmowe z audiodeskrypcją. Zauważył on, że nikogo nie można zmusić do zapisania się do jakiejkolwiek organizacji, np. PZN. A osoby, które miałyby korzystać z ulg, pieniądze zaoszczędzone na biletach musiałyby wydać na składki.

Radni PiS zobowiązali się do autopoprawki, dającej przywileje nie tylko posiadaczom legitymacji PZN, ale też tzw. legitymacji białej, wydawanej przez miejski zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Otwartą pozostała jednak kwestia, czy słusznym rozwiązaniem jest wyróżnianie jednej grupy osób niepełnosprawnych. Sprawa wróci na sesję 25 maja z opinią magistratu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH