wspolczesna.pl/Rynek Zdrowia | 15-01-2013 13:10

Białystok: lekarze zostali ukarani za niedopełnienie obowiązków

W szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku doszło do nieprawidłowości - takie są wnioski dwóch komisji, powołanych po tym, jak w placówce zmarł 13-miesięczny chłopczyk. Dyrekcja szpitala ukarała dwóch lekarzy.

Lekarzowi, który nie dopełnił obowiązku założenia dokumentacji, a tym samym naruszył regulamin organizacyjny UDSK oraz procedury obowiązujące w SOR, udzielono nagany. Kierownik SOR został odsunięty ze stanowiska do czasu pełnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

Pod koniec ubiegłego roku lekarze SOR dwukrotnie odmówili przyjęcia chorego dziecka do białostockiego szpitala. Gdy chłopczyk trafił na SOR trzeciego dnia, jego stan był już bardzo ciężki. U dziecka rozpoznano ostrą białaczkę, potem - udar. Chłopczyk po kilkunastu dniach pobytu na oddziale intensywnej terapii zmarł.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura. Po zdarzeniu komisje wewnętrzne powołali dyrektor szpitala i rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, któremu podlega szpital.

Więcej: http://www.wspolczesna.pl