Białystok: jak nie stracić 15 mln zł dotacji?

Podczas przetargu na zakup sprzętu do nowego bloku operacyjnego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku były nieprawidłowości - uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, placówka może stracić 15 mln zł unijnego dofinansowania.

Zarząd województwa wszczął już procedurę odwoławczą dyrektorki szpitala. Na zwolnienie dyrektor nie zgodziła się rada społeczna.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o naruszenie przepisów dotyczących zamówień publicznych. Przetarg, według CBA, miał być ustawiony tak, aby wygrała go wyznaczona firma. Zarzutów dotąd nikomu nie postawiono. Ale od marszałka województwa, któremu podlega szpital, CBA zażądało przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego albo złożenia korekty dotyczącej dofinansowania z UE na tę inwestycję. Bo właśnie unijne pieniądze i groźba ich utraty, są w tej sprawie najistotniejsze.

Zarzuty CBA odpiera Urszula Łapińska, dyrektorka placówki. Podkreśla, że najważniejsza była jakość i bezpieczeństwo pacjenta. Tymczasem zarząd województwa wszczął postępowanie kontrolne. W miniony piątek, 9 listopada zaczął też procedurę odwoławczą dyrektorki. W środę (13 listopada) rada społeczna szpitala negatywnie zaopiniowała jednak wniosek o zwolnienie szefowej.

Kontrola jeszcze trwa. Urząd marszałkowski analizuje dokumenty przetargowe. Czy zarzuty CBA się potwierdzą, trudno powiedzieć. Nie zapadła też jeszcze decyzja o przyszłości pani dyrektor. Nieoficjalnie wiadomo, że Urszula Łapińska na stanowisku raczej zostanie. Jej praca jest bowiem oceniana bardzo dobrze, udało się jej m.in. znacznie poprawić sytuację finansową placówki.

Trwa jednak dyskusja, jak nie stracić 15 milionów złotych. Do rozliczenia inwestycji jeszcze nie doszło. Dlatego najprawdopodobniej taka kwota z RPO zostanie przesunięta na potrzeby innych szpitali marszałkowskich, a pieniądze z budżetu województwa, które były przeznaczone na ich rzecz, przejdą na opłacenie inwestycji w szpitalu wojewódzkim.

Więcej: www.poranny.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH