Białystok: będzie apelacja w sprawie rozdzielonych bliźniaczek?

W Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku oczekuje na wyznaczenie terminu sprawa odwoławcza dotycząca zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za to, że kilkadziesiąt lat temu w Łomży doszło - przez zaniedbania personelu szpitala - do rozdzielenia sióstr bliźniaczek.

Proces rozpoczął się na początku 2013 r. Dwie zamienione osoby domagały się od Skarbu Państwa po 500 tys. zł zadośćuczynienia, ich rodzeństwo (cztery osoby) - po 250 tys. zł. Sąd pierwszej instancji powództwo oddalił, ale pokrzywdzeni nie pogodzili się z werdyktem.

Pozwanym był Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę podlaskiego. Sprawa dotyczyła formalnie ochrony dóbr osobistych (prawa do życia w rodzinie i tożsamości), naruszonych działaniem personelu, już nie istniejącego, szpitala św. Ducha w Łomży). W grudniu 1950 roku przyszły tam na świat bliźniaczki, które dopiero po kilkudziesięciu latach dowiedziały się, że zostały rozdzielone wskutek zaniedbań personelu tej placówki.

Jak poinformował sędzia Janusz Sulima, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, apelację wniósł pełnomocnik powodów, powołując się on m.in. na niewłaściwe obliczenie terminu przedawnienia. W odpowiedzi na pozew wniesiono o oddalenie apelacji w całości.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych