Białystok: apelacja w sprawie lekarki oskarżonej o wyłudzenie refundacji za leki

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (20 marca) proces odwoławczy lekarki oskarżonej o wyłudzenie refundacji za leki. Kobieta miała wystawiać i realizować recepty na leki refundowane, ale pacjenci, na których recepty były wypisane, nigdy ich nie otrzymali. Wyrok będzie ogłoszony za tydzień.

Chodziło o drogie leki przeciwnowotworowe. Prokuratura zarzuciła oskarżonej, że jako lekarz radioterapeuta w Białostockim Ośrodku Onkologicznym od stycznia do listopada 2004 r. wystawiła 87 recept na takie leki na nazwiska 50 pacjentów tego szpitala.

Według śledczych recepty nie trafiły jednak do pacjentów, a lekarka sama, bez wiedzy chorych, miała je zrealizować w dwóch aptekach. Dlatego zarzut obejmuje nie tylko poświadczenie nieprawdy, ale też doprowadzenie podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem "znacznej wartości" - łącznie o ponad 186 tys. zł. Chodzi o kwotę nienależnej refundacji za leki.

Do końca nie wiadomo, kto zyskiwał na procederze. W ocenie sądu pierwszej instancji, który skazał lekarkę na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata, były to hurtownie medyczne, do których miały trafiać pieniądze z NFZ w ramach refundacji.

Apelację złożył obrońca oskarżonej, który domaga się uchylenia wyroku i ponownego rozpatrzenia sprawy lub zmiany wyroku i uniewinnienia. W apelacji zarzuca m.in. błędy w ustaleniach faktycznych. Uważa też, że sąd nie uwzględnił okoliczności przemawiających na korzyść lekarki.

Prokuratura uważa apelację za bezzasadną i chce jej oddalenia. Prokurator Janusz Kordulski mówił we wtorek (20 marca) przed sądem apelacyjnym, że jedynym celem lekarki było "wyłudzenie" dotacji z NFZ. Podkreślił, że pieniądze z refundacji nie zostały przeznaczone na rzecz osób ubezpieczonych, a trafiły do osób nieuprawnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH