Białystok: CBA zabezpiecza dowody w sprawie przetargu na blok operacyjny

W ramach śledztwa dotyczącego przetargu na wyposażenie bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli we wtorek (4 marca) komputery i dokumentację w placówce.

Informacje PAP o obecności agentów CBA w szpitalu i zabezpieczaniu przez nich materiałów potwierdził rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. Nie chciał mówić o szczegółach. Informacje o działaniach CBA potwierdza też Urząd Marszałkowski w Białymstoku, któremu podlega szpital.

Działania są związane ze śledztwem wszczętym w styczniu przez Prokuraturę Rejonową Białystok-Południe, dotyczącym podejrzeń popełnienia przestępstwa przy przetargu na wyposażenie bloku operacyjnego szpitala.

Chodzi o unijne dofinansowanie w kwocie 15,7 mln zł. Po kontroli CBA i przekazaniu jej wyników marszałkowi województwa podlaskiego dyrekcja placówki zwróciła samorządowi dofinansowanie wraz z odsetkami. Istniało bowiem zagrożenie, że Komisja Europejska może zakwestionować projekt i domagać się zwrotu pieniędzy.

Jak informował już wcześniej PAP szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Marek Winnicki, we wszczętym śledztwie badane są trzy wątki.

Pierwszy to kwestia niepowiadomienia Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku o okolicznościach, które mogły mieć wpływ na udzielenie tego wsparcia finansowego. Drugi dotyczy podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi szpitala, czego skutkiem było wyrządzenie szkody w mieniu szpitala (kwestia zwrotu dotacji wraz z odsetkami). Trzeci wątek to podejrzenie zmowy przetargowej między "pracownikiem szpitala a jednym z oferentów".

Nowoczesny blok operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku oddano do użytku pod koniec października 2013 r. Budowa kosztowała 45 mln zł, ponad 15 mln zł z tej kwoty miało pochodzić z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego.

Jeszcze przed zakończeniem inwestycji kontrolę w szpitalu prowadziło CBA, własną kontrolę wewnętrzną prowadził też departament RPO w urzędzie marszałkowskim.

CBA informowało w trakcie kontroli, że są podejrzenia, iż przetarg na wyposażenie bloku operacyjnego mógł być przeprowadzony nieprawidłowo. Startowała w nim tylko jedna firma. Pojawiły się podejrzenia, że specyfikacja przetargowa miała być przygotowana pod jej wymagania.

Po tych informacjach, w połowie listopada 2013 roku, zarząd województwa wszczął procedurę odwołania dyrektor szpitala Urszuli Łapińskiej. Ostatecznie do tego nie doszło, szpital złożył bowiem wniosek o cofnięcie unijnej dotacji. Pieniądze wróciły do RPO, ale w to miejsce projekt został dofinansowany taką samą kwotą z budżetu województwa podlaskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH