Bezpłatna ustawa - płatna wykładnia

Do nabycia jest publikacja interpretująca przepisy ustawy o działalności leczniczej, stanowiąca "praktyczny komentarz do przepisów, napisany przez współautorów ustawy, pod kierunkiem dyrektora departamentu prawnego Ministerstwa Zdrowia Władysława Puzonia".

Jak zauważa dziennik "Metro", dyrektor departamentu prawnego MZ oraz prawnicy pracujący dla resortu przy ustawie napisali poradnik, w którym interpretują skomplikowane przepisy. Zdaniem ekspertów, nawet jeśli takie działanie nie narusza prawa, nie jest etyczne.

- Taka sytuacja zachęca legislatorów, by tworzyć przepisy, które następnie będą komercyjnie objaśniać. Jeżeli ustawodawca wprowadza skomplikowane przepisy, to powinien zagwarantować obywatelom bezpłatną wykładnię - komentuje prof. Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Rzecznik resortu, Agnieszka Gołąbek wyjaśnia, że przygotowywanie komentarzy do obowiązujących przepisów, a nie poradników jak wskazano w publikacji dziennika „Metro”, stanowi działalność naukowo-dydaktyczną.

- Działalność taka jest działalnością dozwoloną w grupach zawodowych, w których istnieją znaczące ograniczenia wykonywania tzw. dodatkowych prac zarobkowych tj. w zawodzie sędziego, prokuratora, urzędników służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych i samorządowych. Ponadto należy wskazać, że istnieje wiele przykładów osób, które pełnią  funkcje w organach władzy publicznej, publikując jednocześnie komentarze dotyczące aktów prawnych, które stosują w praktyce, bądź brali udział przy ich tworzeniu - informuje rzecznik resortu.

Agnieszka Gołąbek dodaje, że Władysław Puzoń uzyskał zgodę dyrektora generalnego Ministerstwa Zdrowia na publikację komentarza do przedmiotowej ustawy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH