Będzie zmiana ustawy o produktach biobójczych

Wydłużenie do 14 lat okresu przejściowego na stosowanie krajowych, a nie unijnych przepisów dotyczących wprowadzania na rynek produktów biobójczych zakłada projekt nowelizacji ustawy, którą poparła sejmowa komisja zdrowia.

Głównym celem projektu noweli ustawy o produktach biobójczych jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE.

W projekcie wydłużono z 10 do 14 lat okres przejściowy na stosowanie krajowych przepisów lub praktyk dotyczących wprowadzania na rynek produktów biobójczych, zwłaszcza wydawania pozwolenia na obrót nimi. Po tym czasie będą one musiały być zgodne z unijnym prawem.

Nowela zakłada wprowadzenie 6-miesięcznego terminu na rozpatrzenie wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzenie do obrotu produktu biobójczego. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia badań, zbadania treści oznakowania, zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny przy stosowaniu, przechowywaniu i transporcie.

Wprowadzone będą również opłaty za czynności związane z rozpatrzeniem wniosku o wydanie zgody przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na przeprowadzenie badań naukowych lub rozwojowych. Wysokość opłaty określi w rozporządzeniu minister zdrowia.

Istotną sprawą dla producentów i użytkowników produktów biobójczych jest przepis mówiący o automatycznym przedłużeniu ważności pozwoleń zamiast składania wniosków o ich przedłużenie. Produkty, które nie utraciły ważności do 14 maja 2010 r. będą uznawane za ważne.

Zgodnie z przepisami projektu nowelizacji ustawy, wnioski o pozwolenie będzie można składać również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z ministra zdrowia zostanie zdjęty obowiązek ogłaszania w „Monitorze Polskim” wykazu substancji czynnych dozwolonych do stosowania w produktach biobójczych z podziałem na kategorie i grupy.

Produkt biobójczy (biocyd) to substancja czynna lub preparat zawierający co najmniej jedną substancję czynną, przeznaczony do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania, zapobiegania działaniu lub kontrolowania w jakikolwiek inny sposób organizmów szkodliwych przez działanie chemiczne lub biologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH