Będzie zażalenie na umorzenie śledztwa ws. prof. Chazana Fot. archiwum

Jeszcze w tym tygodniu do sądu ma trafić zażalenie na decyzję prokuratury, która umorzyła śledztwo ws. prof. Bogdana Chazana, b. dyrektora Szpitala św. Rodziny, który odmówił pacjentce legalnej aborcji. Dziecko, z powodu licznych wad, zmarło niedługo po porodzie.

O zażaleniu poinformował w środę (13 maja) mec. Marcin Dubieniecki, który reprezentuje byłą pacjentkę szpitala.

- Po głębokiej analizie w zakresie decyzji, którą podjęła prokuratura, doszedłem do wniosku, że z czystych względów procesowych i merytorycznych należy zaskarżyć to postanowienie. W związku z tym na dniach zostanie złożone zażalenie do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów - powiedział.

Nie chciał na razie uzasadniać decyzji o zażaleniu, powiedział jedynie, że powinien je ocenić niezawisły sąd.

- Z moich informacji wynika, że w przeszłości ta prokuratura prowadziła nie tyle podobne postępowania, ale w sprawach dotyczących prof. Chazana; dobrze by było, gdyby przyjrzał się temu niezawisły sąd - dodał.

Dubieniecki nie chciał się wypowiadać co do stanowiska prokuratury, ale - jak powiedział - "trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, presję środowiska, presję opinii publicznej, to nie jest sprawa taka sama jak każda inna".

Na początku maja mokotowska prokuratura rejonowa poinformowała, że umorzyła śledztwo ws. prof. Chazana. Decyzję uzasadniła tym, że w związku z odmową przerwania ciąży nie było zagrożenia życia lub zdrowia matki, a tym samym nie doszło do przestępstwa. Jednocześnie - jak przyznał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak - "nie ulega wątpliwości, iż prof. Chazan nie dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych z powołaniem się na klauzulę sumienia".

Jak jednak dodał, przestępstwo niedopełnienia obowiązków popełnić może wyłącznie funkcjonariusz publiczny, a takim funkcjonariuszem nie jest dyrektor szpitala.

Pytany o to Dubieniecki powiedział, że w jego opinii "prokuratura powzięła pewne informacje, które stały się faktem powszechnie znanym opinii publicznej", na podstawie, których mogła rozszerzyć przedmiot badania wniosku.

Umorzone przez prokuraturę śledztwo dotyczyło "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży" oraz "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków" przez dyrektora tego szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH