Będzie pozew zbiorowy polskich uzdrowisk przeciwko ClientEarth?

Uzdrowiskowa gmina Muszyna (Małopolskie) zamierza wystąpić do sądu przeciwko Fundacji ClientEarth za opublikowanie raportu, z którego wynika, że z powodu zanieczyszczenia powietrza żadne uzdrowisko w Polsce nie kwalifikuje się obecnie do posiadania takiego statusu.

Jak poinformował PAP burmistrz Muszyny Jan Golba, możliwe jest, że pozew zbiorowy w tej sprawie złożą wspólnie uzdrowiska wymienione w raporcie zatytułowanym "(O)cena powietrza w Polsce". 

- Wszystkie uzdrowiska w Polsce zostały dotknięte tym raportem, bo wszystkie zostały wymienione. Nie wiem, co wszyscy koledzy zrobią, ale od większości słyszę, że absolutnie chcą wystąpić z pozwem zbiorowym - powiedział burmistrz.

Zapowiedział, że sprawa raportu opublikowanego przez fundację będzie podejmowana podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, które rozpocznie się 26 lutego w Krynicy-Zdroju. - Wtedy podejmiemy decyzję, czy to będzie pozew zbiorowy, czy pozwy indywidualne, ale na pewno nie pozostanie to bez echa, na pewno będziemy walczyli o swoje dobre imię - wyjaśnił Golba.

Według niego Fundacja ClientEarth pod pozorem dbałości o interes publiczny wyciągnęła "bardzo kategoryczne wnioski", opierając się na danych dotyczących jakości powietrza w Polsce pozyskiwanych ze stacji pomiarowych w strefach. - Stacja pomiarowa w naszej strefie znajduje się w Nowym Sączu, 50 kilometrów od Muszyny - tam są przekroczone normy. Czyli oznacza to, że jeżeli powietrze w Nowym Sączu jest złe, to tak samo jest w uzdrowisku - zaznaczył.

Burmistrz Muszyny podkreślił, że gmina w latach 2005-2008 przeprowadziła bardzo dokładne badania jakości wody i powietrza na podstawie ustawy o uzdrowiskach. W 2008 r. uzyskała świadectwo potwierdzone przez jednostkę certyfikowaną przez Ministra Zdrowia potwierdzające jej właściwości lecznicze. Następny taki operat będzie wykonany w 2018 r. - badania do niego rozpoczną się w tym roku.

- Od tego czasu w naszym środowisku nic się nie zmieniło, a co najwyżej na korzyść, bo została wybudowana obwodnica, która wyeliminowała hałas z części uzdrowiskowej, wykonano mnóstwo inwestycji prośrodowiskowych, w tym wymianę kotłów węglowych na ogrzewanie gazowe lub wysokosprawne czy wprowadzenie paneli solarnych - dodał.

Przedstawiciele Fundacji ClientEarth podczas piątkowej (6 lutego) konferencji prasowej w Krakowie poinformowali, że nie wycofują się ze stwierdzeń zawartych w raporcie i zamierzają nadal go upubliczniać. Organizacja nie zapłaci też 1 mln zł odszkodowania, jakiego domaga się burmistrz Muszyny za straty wizerunkowe uzdrowisk znajdujących się na terenie gminy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH