Będzie ponowny proces w sprawie korupcji okulistki prof. Ariadny G.-Ł.

Przed stołecznym sądem rejonowym będzie się ponownie toczył proces znanej okulistki prof. Ariadny G.-Ł. W piątek sąd II instancji uchylił zeszłoroczny wyrok uniewinniający lekarkę od 13 zarzutów korupcyjnych.

Apelację od wyroku uniewinniającego lekarkę z listopada 2013 r. złożyła oskarżająca w sprawie katowicka prokuratura; od części ustaleń zawartych w uzasadnieniu wyroku sądu I instancji odwołał się także obrońca oskarżonej.

- Co do zasady apelacja została uwzględniona, nadal jesteśmy w grze - powiedział dziennikarzom po wyjściu z sali sądowej prok. Wiesław Siepierski.

Broniący oskarżonej mec. Aleksander Jachimowicz ocenił natomiast, że piątkowe "rozważania z uzasadnienia były bardzo szczegółowe i mogą być zaskoczeniem również dla prokuratury". - Nie wygrałem ani ja, ani prokurator - dodał.

Sprawa wróci teraz do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

Akt oskarżenia w sprawie wysłała w 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Wg. niej, gdy prof. Ariadna G.-Ł. kierowała katowickim Szpitalem Klinicznym nr 5, miała popełnić 13 przestępstw polegających na przyjmowaniu korzyści od przedstawicieli dwóch firm farmaceutycznych.

Jak informowała w 2010 r. rzeczniczka katowickiej prokuratury prok. Marta Zawada-Dybek, od grudnia 2003 r. do grudnia 2004 r. G.-Ł. miała sześciokrotnie przyjąć korzyści od przedstawiciela firmy optycznej. Wręczane jej kwoty stanowiły ok. 10 proc. wartości faktur za kupowane przez szpital artykuły medyczne. Łapówki miały być przekazywane w katowickiej klinice.

Druga część zarzutów dotyczy okresu od lutego 2006 r. do grudnia 2007, gdy oskarżona miała siedmiokrotnie odbierać w Wiedniu łapówki od przedstawicieli innej firmy, od której szpital kupował m.in. płyny irygacyjne czy sterylne noże. Łapówki miały być przekazywane w euro.

Zawada-Dybek informowała, że łączna kwota łapówek objętych aktem oskarżenia to prawie 366 tys. zł. Wobec oskarżonej zastosowano 300 tys. zł poręczenia majątkowego; zabezpieczono jej majątek wart ponad 400 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH