Nowela zakłada przeniesienie na NFZ kosztów procedur komisyjnego stwierdzenia śmierci mózgu i hospitalizacji dawcy do momentu pobrania narządów. Projektodawcy zaznaczają, iż uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest fakt, że śmierć mózgową stwierdza się nie tylko na potrzeby pobrania narządów, ale również w celu przerwania długotrwałego nieuzasadnionego leczenia pacjentów.

Gotowy projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej trafił do konsultacji zewnętrznych. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, wiąże się on z dokonującym się postępem technicznym i wprowadzaniem nowych technologii medycznych.

Zgodnie z nowelą, do wykonywania czynności związanych z pobieraniem komórek, tkanek i narządów może być dopuszczona tylko osoba, która uzyskała specjalistyczną wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Dawcy nie mogą otrzymywać żadnego wynagrodzenia.

Ponadto projekt wprowadza zasadę, że Centrum Organizacyjno- Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant, pokrywa koszty pobrania narządów, przechowywania, a także transportu. Poltransplant pokryje też koszty pozyskania komórek krwiotwórczych szpiku krwi obwodowej.

Nowela ujednolica zasady rekrutacji potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej. Ma to się przyczynić do powstania w Polsce ośrodków potencjalnych dawców. Projekt zakłada także tworzenie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepów.

Resort zdrowia podkreśla, że w związku z licznymi uwagami i zastrzeżeniami do części dotyczącej komórek rozrodczych i zarodków, zakres regulacji został ograniczony tylko do jej ścisłego dostosowania do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że w projekcie nie znalazły się szczegółowe regulacje dot. zapłodnień in vitro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH