PAP/Rynek Zdrowia | 08-12-2011 16:45

Będzie możliwość odstąpienia od ścigania za małe ilości narkotyków

Możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek przewidują przepisy, które wchodzą w życie w piątek (9 grudnia). Uchwalona ponad pół roku temu zmiana nadal budzi jednak kontrowersje.

Wprowadzane zmiany od kilku miesięcy konsekwentnie krytykuje PiS. Inni członkowie tej komisji na specjalnie zwołanej w czwartek (8 grudnia) konferencji prasowej przekonywali do korzystnych skutków, jakie przyniesie zmiana.

Według uchwalonej na początku kwietnia - po burzliwej dyskusji w Sejmie - nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadki, gdy dana osoba ma nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

Ponadto, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli nie zagraża jej kara wyższa niż do pięciu lat więzienia.

W przepisach przewidziano również, że jeżeli będą zachodzić wątpliwości, czy sprawca jest osobą uzależnioną, prokurator zarządzi zebranie informacji przez specjalistę terapii uzależnień na temat używania przez oskarżonego środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Według danych udostępnionych podczas czwartkowej konferencji karę więzienia w zawieszeniu orzeka się rocznie w Polsce wobec około 9 tys. osób złapanych na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków. Wobec około 500 osób rocznie orzekane są kary bezwzględnego więzienia.