W budżecie państwa są jeszcze niewykorzystane środki na pomoc dla szpitali. Dzięki nowelizacji ustawy o pomocy publicznej będą mogły z nich skorzystać zarówno zadłużone, jak i niezadłużone placówki.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 78, poz. 684 z późn. zm.).

Dzięki jej uchwaleniu zadłużone szpitale mogły skorzystać z pomocy państwa i spłacić część swoich długów. Na ten cel w budżecie było zarezerwowane 2,2 mld zł. Do wykorzystania pozostało jeszcze 246 mln zł. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy publicznej ma umożliwić podzielenie tej kwoty między SP ZOZ.

Zgodnie z projektem ustawy o środki te będą mogły ubiegać się szpitale, które wciąż są zadłużone, ale dzięki wcześniej uzyskanej pomocy publicznej i przygotowanym programom naprawczym udało im się spłacić część swoich zobowiązań.

Oznacza to, że z dodatkowych pieniędzy będą mogły skorzystać te szpitale, które uzyskały ostateczną decyzję o warunkach restrukturyzacji. Z danych resortu zdrowia wynika, że takie decyzje posiada już 94 proc. placówek medycznych. O dodatkowe środki będą mogły ubiegać się również niezadłużone placówki, które w 2005 roku skorzystały z pomocy państwa.

Placówki medyczne będą musiały przeznaczyć pieniądze z budżetu na spłatę należności głównych i odsetek wobec wierzycieli publicznoprawnych, np. ZUS czy urzędów skarbowych. Te, które nie mają takich zobowiązań, będą mogły spłacić pożyczki udzielone im przez organ założycielski (np. samorząd) m.in. na spłatę długów wobec dostawców leków i wyrobów medycznych.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje również możliwość umorzenia szpitalowi zaciągniętej pożyczki w wysokości 70 proc. ogólnej kwoty. Będzie to możliwe pod warunkiem, że w okresie do pięciu lat od dnia zawarcia umowy o pożyczkę placówka spłaci 30 proc. należności głównej wraz z odsetkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH