Placówki ochrony zdrowia będą mogły występować do sądu o obniżenie kosztów komorniczych do poziomu adekwatnego do faktycznych nakładów, ponoszonych przez komornika. Mają w tym pomóc przygotowywane zmiany do dwóch ustaw i kodeksu postępowania cywilnego.

10 marca Rada Ministrów przyjęła już projekt nowelizacji ustawy o egzekucjach komorniczych i sądowych. Zakłada on m.in., że sąd będzie mógł obniżyć opłatę egzekucyjną, jeżeli nakład pracy komornika okaże się niewielki i nie ponosi on wysokich kosztów związanych z egzekucją - przypomina Gazeta Prawna.

Planowane zmiany w kodeksie postępowania cywilnego natomiast mają polegać na ograniczeniu możliwości blokowania przez komornika pieniędzy z kontraktu szpitala z NFZ do 25 proc.

Zmiany te wraz z projektem nowelizacji ustawy o ZOZ (przesłany już do konsultacji) mają  pomóc zadłużonym szpitalom, które zamierzają przekształcać się w spółki prawa handlowego.

Obecnie komornicze prowizje wynoszą 15 proc. wartości egzekwowanego roszczenia. Tylko w przypadku egzekucji z rachunku bankowego jest to 8 proc., a  ochronie podlegają jedynie środki na wynagrodzenie pracowników.

Z danych NFZ wynika, że zajęcia komornicze w placówkach medycznych to wciąż duży problem. W 2008 roku szpitale przekazały wierzycielom (na podstawie prawomocnych wyroków) ponad 200 mln zł, a na egzekucje czeka 621 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH