Będą lekarze, którzy nie zaakceptują porozumienia w sprawie recept refundowanych?

Środowisko lekarskie związane z portalem Konsylium24.pl wydało oświadczenie w sprawie porozumienia dotyczącego recept refundowanych, jakie zawarł prezes NRL z resortem i płatnikiem.

Wcześniej lekarze, za pośrednictwem portalu Konsylium24.pl, podpisywali deklaracje mówiące o tym, że nie zgadzają się z nowymi przepisami, które nakładają na nich kary za wypisanie recepty osobom nieuprawnionym. 

Teraz - jak twierdzi Michał Feldman z portalu Konsulium24.pl - nie zgadzają się ze stanowiskiem Naczelnej Rady Lekarskiej, która - jak już pisaliśmy - w środę (26 października) porozumiała się z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w sprawie procedur związanych z wypisywaniem recept. Ustalono, że NFZ wraz z NRL opracują wzór umowy, którą będą podpisywali lekarze wystawiający recepty na leki refundowane. Resort zorganizuje szkolenia dla lekarzy dotyczące ordynacji lekowej.

W ten sposób samorząd lekarski postanowił zabezpieczyć lekarzy, przed konsekwencjami kontrowersyjnego artykułu ustawy o refundacji leków, która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2012r. Zgodnie z art. 48 lekarz sam musi sprawdzać, czy pacjent, któremu wystawia refundowaną receptę, jest ubezpieczony. Jeśli tego nie zrobi, a pacjent nie będzie opłacał składek zdrowotnych, lekarz będzie musiał zwracać Funduszowi pieniądze. NFZ może też nałożyć na niego karę finansową.

Jak przekonuje Michał Feldman porozumienie zawarte pomiędzy MZ, NFZ i NRL nie wpłynie na protest, który zaczął się niezależnie od NRL i będzie kontynuowany. Według informacji przekazywanych przez niego mediom portal zebral już blisko 9 tys. podpisów lekarzy pod petycją w sprawie zmian w prawie, a lekarze zwiazani z portalem "nie pozwolą się wmanewrować w kolejne czyności urzędnicze".

  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH