Po 1 listopada do składanego w gminie wniosku o wypłatę becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka trzeba będzie dołączyć zaświadczenie lekarskie.

Ma ono potwierdzić, że kobieta pozostawała pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Bez tego zaświadczenia żadne z obu świadczeń nie będzie wypłacone matce lub ojcu. Od obowiązku składania zaświadczenia zwolniony jest natomiast opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka.

Wspomniane zmiany wprowadziła tzw. ustawa rodzinna, która weszła w życie 1 stycznia br., jednak dopiero obecnie resort zdrowia wydał rozporządzenie dotyczące form opieki medycznej nad kobietą w ciąży oraz wzór wymaganego zaświadczenia lekarskiego. Zgodnie z im wymaganymi formami opieki medycznej są świadczenia zdrowotne udzielane w ramach: podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych i leczenia szpitalnego.

– Chodzi o standardowe badania, które każdej kobiecie zleca lekarz prowadzący  ciążę. Ich szczegółowy wykaz zawiera rozporządzenie dotyczące badań przesiewowych, które obowiązuje od 2005 roku - mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant wd. ginekologii i położnictwa. – Nowy obowiązek nie będzie oznaczał konieczności poddawania się dodatkowym badaniom, a na pewno pozytywnie wpłynie na zdrowie matki i płodu - dodaje prof. Radowicki.

Zgodnie z rozporządzeniem becikowe będzie wypłacone, jeżeli jedno ze świadczeń zdrowotnych będzie udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Terminy ich udzielenia oraz potwierdzenie, w którym tygodniu ciąży kobieta znalazła się pod opieką lekarza, zostaną wpisane do zaświadczenia lekarskiego.

W 2008 r. gminy wypłaciły rodzicom 626 tys. zł świadczeń z tytułu urodzenia dziecka. Niektóre obawiają się obecnie, że nowe zasady mogą spowodować problemy. Co należy złożyć w gminie starając się o becikowe? Oto lista wymaganych dokumentów:
• dokument potwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie,
• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
• oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał becikowego,
• od 1 listopada także zaświadczenie lekarskie.

W przypadku dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1 tys. zł, osoba ubiegająca się musi być uprawniona do zasiłku rodzinnego i spełniać kryterium dochodowe, które wynosi 504 zł lub 583 zł na osobę w rodzinie. Tu także od 1 listopada obowiązuje przedstawienie zaświadczenia lekarskiego.

Przypomnijmy: zmiana związana z obwiązkiem przedstawiania zaświadczenia lekarskiego ma na celu zwiększenie liczby kobiet w ciąży pozostających pod opieką lekarską. Dzięki temu jest szansa na zmniejszenie odsetka niemowląt z niską masą urodzeniową i ograniczenie ich śmiertelności. Jak wynika z badań, tylko co dwunasta kobieta w ciąży ma lekarza prowadzącego ciążę i poddaje się regularnie badaniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH