Bartosz Arłukowicz: nie wolno podczas debaty ranić ludzi

Nie wolno podczas debaty o tak ważnym problemie ranić ludzi - mówił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przed dzisiejszym (27 września) głosowaniem ws. aborcji. Zaapelował o odpowiedzialność za słowa i przypomniał o obowiązku powiadamia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

W piątek, 27 września, posłowie odrzucili obywatelski projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

- Słucham tych argumentów, jednych prawdziwych, innych mniej prawdziwych, ale muszę zaprotestować i zaapelować do pani, która jest przedstawicielem wnioskodawców, o to, aby z tej mównicy szanować coś, co jest odpowiedzialnością za słowo - mówił minister.

Podkreślił, że z mównicy padły słowa o tym, że dzieci w Polsce "rodzą się i są odkładane na stolik, gdzie czeka się, aż się wychłodzą". Takie relacje przytaczała, przedstawiając projekt Kaja Godek.

- Jeśli tak jest, to każdy z tych przypadków powinien być zgłoszony do prokuratury. Jeśli pani o tym wie, pani powinna powiadomić prokuratora. Jeśli ma pani świadomość o tym, że tak jest i nie zawiadamia pani prokuratury, popełnia pani rzecz naprawdę niezrozumiałą - podkreślił Arłukowicz.

- Chcę też powiedzieć jasno, że jeśli ma pani wiedzę o tym, że w Polsce przeprowadzono zabiegi przerwania ciąży u płodów z izolowanym rozszczepem wargi, też powinna pani zawiadomić organy ścigania - dodał.

Zaznaczył, że takimi słowami ranimy "setki, tysiące polskich rodziców, którzy codziennie walczą o życie swoich dzieci w szpitalach i setki lekarzy (...), którzy codziennie toczą 24-godzinny bój o życie kilkusetgramowych świeżo urodzonych, małych dzieci".

- Może pani tych rodziców i dzieci nie widziała, ale ja i znacząca część uczestników tej debaty z całą pewnością takie sytuacje widzi codziennie - podkreślił, zwracając się do przedstawicielki wnioskodawców.

Autorzy odrzuconego w piątek projektu chcieli zakazać tzw. aborcji eugenicznej, czyli przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W myśl obowiązującej od 1993 r. ustawy aborcję można przeprowadzić także wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jest następstwem czynu zabronionego. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH