Balicki: klauzula sumienia powinna być zgłoszona do rejestru lekarzy Na zdj. Marek Balicki podczas VIII Forum Rynku Zdrowia fot. PTWP

Klauzula sumienia powinna być zgłoszona do rejestru lekarzy - uważa były minister zdrowia Marek Balicki. Podkreślił, że prawo powinno gwarantować pacjentom skorzystanie ze świadczeń medycznych. Przepisy dotyczące klauzuli sumienia częściowo zakwestionował TK.

Obecnie ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowi, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem sytuacji, gdy zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki. Balicki ocenił, że przepisy te wymagają zmian i analizy. 

Powiedział, że np. w Niemczech i we Włoszech kwestie związane z prawem odmowy lekarza do udziału w niektórych procedurach są uregulowane w ustawach, które dotyczą problemów zdrowia reprodukcyjnego (czyli w przepisach dotyczących przerywania ciąży czy zapłodnienia zewnątrzustrojowego). 

- Ale jednocześnie (...) zawarto odpowiednie gwarancje, żeby pacjent mógł skorzystać z tego, do czego ma prawo - zaznaczył Balicki i dodał, że pacjenci mają prawo m.in. do zapłodnienia zewnątrzustrojowego, badania prenatalnego i przerywania ciąży w przypadkach dozwolonych prawem. Podkreślił, że obecny ustawowy zapis dotyczący klauzuli sumienia jest bardzo ogólny i niewystarczająco chroni prawa kobiet. 

W środę (7 października) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są częściowo niezgodne z konstytucją. 

Balicki podkreślił, że "nie można się zgodzić z takim duchem, który wynika z wyroku TK, jakoby w Polsce ograniczone jest sumienie lekarzy". Dodał, że nie zna przypadków zmuszania lekarzy do wykonania zabiegów z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, jeżeli nie chcą oni ich wykonywać, słyszał natomiast o pacjentach, "którzy w taki czy inny sposób ponieśli szkodę bądź krzywdę, bo nie uzyskali przysługujących im świadczeń we właściwym czasie". - Czytając wyrok TK, można odnieść wrażenie, że u nas są łamane sumienia lekarzy w kwestii zdrowia reprodukcyjnego - podkreślił. 

Zdaniem Balickiego, jeśli lekarz chce korzystać z klauzuli sumienia, wówczas taka informacja powinna być odnotowana w rejestrze lekarzy. Jego zdaniem nie może być tak, że u jednego pracodawcy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia, a w działalności prywatnej w godzinach popołudniowych klauzula sumienia nie go obowiązuje, bo takie przypadki - jak zaznaczył Balicki - też się zdarzały. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH