Badanie: osoby transpłciowe twierdzą, że doświadczają przemocy w szpitalach

Aż 40 proc. osób transpłciowych spotkało się z jakąś formą przemocy podczas pobytu w szpitalu, a ponad połowa nie miała możliwości wyboru oddziału zgodnego z ich tożsamością płciową - wynika z raportu przygotowanego przez fundację Trans-Fuzja.

Raport z badań "Transpłciowość a opieka zdrowotna w Polsce" zaprezentowano w poniedziałek (16 lutego) w Sejmie podczas konferencji pt. "Doświadczenie osób transpłciowych w dostępie do opieki zdrowotnej".

Osoby transpłciowe bardzo dobrze oceniają lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem badanych, w większości przypadków lekarze są uprzejmi, udzielają wyczerpujących informacji o stanie zdrowia pacjenta, informują o kosztach i przebiegu leczenia, zapewniają intymność podczas wizyty i respektują godność osobistą pacjentów.

Gorzej jest u specjalistów. Co czwarty badany spotkał się z odmową dostępu do jakiejś usługi medycznej. Przytoczono m.in. przypadek problemów z umówieniem wizyty ginekologicznej przez męski wygląd pacjenta.

22 proc. osób transpłciowych zetknęło się z nieprzyjemną sytuacją podczas wizyty u psychologa. Jeden z badanych opisywał: "pani psycholog stwierdziła, że nie będzie używała preferowanej formy przed zmianą dokumentów".

Ponad połowa badanych nie miała możliwości wybrania podczas hospitalizacji oddziału męskiego lub żeńskiego, zgodnie ze swoją tożsamością płciową. Ponad jedna czwarta (27 proc.) ankietowanych nie miała też zapewnionego komfortu korzystania z łazienek zgodnie ze swoją tożsamością płciową.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zetknięcia się z przemocą w szpitalu, ankietowani wskazali złośliwe i nieuprzejme komentarze (32 proc.), wyśmiewanie oraz traktowanie gorsze niż pozostałych pacjentów szpitala (16 proc.), atak fizyczny (5 proc.) i pogróżki (2 proc.). W jednym przypadku zanotowano wciskanie leków do ust siłą. Z wymienionymi formami przemocy podczas pobytu w szpitalu zetknęło się aż 40 proc. respondentów.

 Raport zawiera też zalecenia dotyczące poprawy sytuacji osób transpłciowych w dostępie do polskiej opieki zdrowotnej. Wśród nich znalazło się m.in. wprowadzenie tematyki transpłciowości do programów nauczania przyszłych lekarzy POZ, lekarzy specjalistów i pielęgniarek, psychologów i ratowników medycznych.

Trans-Fuzja postuluje też wprowadzenie pełnej refundacji terapii hormonalnej związanej z korektą płci, a także zabiegów związanych z uzgodnieniem płci i korektą, takich jak powiększenie piersi i waginoplastyka dla transkobiet oraz rekonstrukcja klatki piersiowej i panhisterektomia dla transmężczyzn.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH