Z badania CBOS wynika, że najbardziej narażone na korupcję sfery życia w Polsce to polityka i ochrona zdrowia (uważa tak 55 i 54 proc. badanych) oraz sądy i prokuratura (29 proc.). Maleje jednak liczba osób wręczających łapówki: w 2007 r. przyznawał się do tego co siódmy Polak, obecnie już

Tylko 15 proc. respondentów wskazało, że zna osobiście kogoś, kto bierze łapówki. W 2000 r. było ich 29 proc.
Do 9 proc. zmalała liczba osób deklarujących wręczanie łapówek (w 2006 r. – 15 proc.), a 7 proc. przyznało, że próbowano je korumpować.
Chociaż większość Polaków (89 proc.) uważa, że korupcja to duży problem, zdecydowanie rzadziej niż kilka lat temu opowiada się za surowym jej karaniem (spadek aż o 24 proc.).

Od grudnia 2007 r. jest o 11 proc. więcej przekonanych o korupcji wśród polityków. Wpływ na to mogły mieć sprawy senatora Tomasza Misiaka czy wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Zaskakująco dobrze wypada policja. Tylko 16 proc. wytyka jej korupcję (w 2007 r. 28 proc.).

Polacy nie najlepiej oceniają antykorupcyjne poczynania rządu. Coraz mniejszym zaufaniem społecznym cieszy się też Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją. Po raz pierwszy od początku gabinetu Donalda Tuska nieufność przeważa nad zaufaniem do niej (27 proc. wobec 24 proc.). Lepiej oceniane jest za to Centralne Biuro Antykorupcyjne, pozytywnie wyraża się o nim 41 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2009 na próbie losowej 1094 Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH